WhatsApp воведува нов дизајн за корисничкиот профил

Кориснички профил на WhatsApp

на новини во тест состојба во WhatsApp се континуитет во развојот на апликацијата. Има десетици функции кои се во бета режим и не знаеме дали официјално ќе ја видат светлината на денот или ќе останат како едноставен тест. Ова не е лоша работа бидејќи WhatsApp постојано се развива за да воведе нови алатки и функции за подобрување на корисничкото искуство. Едно од тие најнови додатоци е нов дизајн за корисничкиот или контактниот профил во WhatsApp. Кога ќе пристапиме до информациите на некој контакт во WhatsApp, сега ќе видиме обновен дизајн со поголеми копчиња и директен пристап до пребарувањето во нивниот разговор.

Нов дизајн за корисничкиот профил во јавната бета верзија на WhatsApp

Новиот дизајн на кориснички профил на WhatsApp е достапен за некои јавни бета корисници. Новиот дизајн е она што можете да го видите на сликата од која е извлечена статијата WABetaInfo. Дали ѕвони? Веројатно е оттогаш WhatsApp Business веќе се здоби со сличен дизајн минатиот август.

Во овој дизајн, сликата на корисникот е на врвот со поголема големина, веднаш под телефонскиот број или името на контактот што го имаме во нашата агенда. Новитетот лежи во широчината на копчињата и нов директен пристап до пребарувачот на пораки во самиот разговор.

Вести за бета WhatsApp
Поврзана статија:
Наскоро на WhatsApp: реакции на пораки и анимација на сите срца

Како новина го наоѓаме тоа овој нов дизајн е достапен за некои јавни бета корисници. Односно, не сите што се запишани во програмата имаат пристап до новиот дизајн додека други корисници со стандардна верзија веќе имаат пристап до новиот кориснички профил на WhatsApp.

Ова би укажало дека е многу веројатно овој дизајн да стигне до јавната верзија за многу кратко време, бидејќи тест периодот беше веќе на WhatsApp Business минатото лето. А од генералниот штаб на апликацијата сметаат дека промената била на подобро и сакаат да ја вградат во профилот на сите корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.