WhatsApp плати наскоро во нашата земја

WhatsApp плати

Ја користам апликацијата Бизум подолго време. Бидејќи видов дека мојата банка е веќе компатибилна со оваа услуга, не се двоумев да ја инсталирам апликацијата и да ја поврзам со мојата банкарска сметка. Вистината е дека е многу удобно и го користам често, за да плаќам помеѓу пријателите и семејството.

Проблемот е секогаш ист. Можете да го користите само ако другата личност на која и испраќате или примате пари има инсталирано Bizum. Ова ќе се промени кога Фејсбук го завршува тестирањето и започнува да плаќа WhatsApp Pay на глобално ниво. И се чини дека ќе пристигне во нашата земја пред летото.

Повеќе не се плашиме да плаќаме со нашиот мобилен телефон. Се сеќавам на татко ми кога бев млад и почнаа да се појавуваат кредитни картички. Тој не веруваше во тоа. Тој се плашеше дека ќе биде украден или удвоен и дека ќе ги изгуби своите заштеди. Денес, исто така, не сакавме да ги поврземе нашите мобилни телефони со нашите банки. Но, вистината е тоа Се повеќе ги користиме нашите iPhone и Apple Watch како вообичаени начини на плаќање во нашиот ден за ден.

Следната револуција кога станува збор за испраќање или примање пари од нашите уреди доаѓа. Се вика WhatsApp Pay. Со истата леснотија што и праќате фотографија на вашата мајка, ќе можете да испратите 10 евра на вашиот братучед или на вашиот девер. Едноставно како тоа.

Марк Цукерберг, сопственик на Фејсбук и WhatsApp, денес изјави дека очекува WhatsApp Pay да оди во живо во неколку земји во следните шест месеци. Индија веќе долго време експериментира со бета фаза, и гледајќи го големото прифаќање што го имаше овој тест, се чини дека наскоро ќе се спроведе во различни земји.

Како и во случајот на „Бизум“, начинот на плаќање ќе биде интегриран во разговорот на апликацијата, за што е потребно здружение на банкарска сметка или кредитна картичка за да се извршат парични трансакции. Покрај тоа што можат да плаќаат во онлајн продавници кои веќе имаат своја услуга за разговор со WhatsApp, пари може да се испраќаат и помеѓу корисниците на апликацијата.

Според Цукерберг, за неколку месеци оваа услуга веќе ќе биде реалност во неколку земји. Земајќи го предвид големото прифаќање што WhatsApp го има во Шпанија, сигурни сме дека ќе бидеме меѓу првите што ќе уживаат во овој систем на плаќање. Деновите на Бизум се избројани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.