WhatsApp укажува на официјална апликација за iPad

WhatsApp

Веќе некое време „уживаме“ во еден вид мултиплатформски систем што неодамна ни го лансираше компанијата во сопственост на Марк Цукерберг (WhatsApp), но сите знаеме дека тоа е еден вид на закрпа што не работи како што би сакале, иако ќе мораме да им простиме се додека е уште во фаза на тестирање.

Сепак, неодамнешната изјава од внатрешноста на WhatsApp Inc. сугерира дека наскоро ќе имаме целосно функционална верзија на iPad. Ова е приказната за волкот што ја слушаме не знам колку години но... Што ако овој пат е вистина?

Уште еднаш беше Работ медиумот за кој директорот за развој на WhatsApp, Вил Кеткарт, ја остави оваа бомба:

Работевме многу на различни технологии за да понудиме услуга со повеќе уреди. Нашите веб и десктоп верзии сега ја поддржуваат оваа функционалност. Би било многу интересно оваа технологија да се има и на таблет, односно да може да се користи WhatsApp на неа иако телефонот е исклучен.

Очигледно ова не се однесува експресно на iPad, туку се однесува на светот на таблетите. палета на производи што е јасно крунисана со iPad, сето тоа во прилог на фактот дека алузии на iPad неодамна беа откриени во бета верзиите на WhatsApp како еден од уредите достапни преку системот со повеќе уреди.

Сето тоа придружено со фактот дека Facebook и неговите подкомпании (Instagram и WhatsApp) отсекогаш имале преференции за развој во околината на Apple. Поради сите овие причини, можеме да предвидиме дека наскоро ќе уживаме во апликацијата WhatsApp во iPadOS AppStore, не знам колку години подоцна, но како што велат во Шпанија: Никогаш не е доцна ако среќата е добра. Како и да е, добра вест за корисниците на WhatsApp и iPad воопшто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.