WhatsApp ќе има директен пристап до WhatsApp Pay во иднина

WhatsApp Pay на iOS како кратенка

Најпознатата услуга за пораки во светот, WhatsApp, се чини дека не мирува ниту во лето. Веќе неколку недели се испраќаат одлични вести до вашата програма за бета тестери. Некои од овие новини се поврзани со претстојното доаѓање на долгоочекуваното апликација за iPadOS со што би ставиле крај на зависноста од iPhone. Тоа ќе стане вистинска услуга за повеќе уреди што не мора да зависи од дополнителен уред. Новата опција што се појави во бета верзијата е ново копче за кратенка до WhatsApp Pay во разговор со друг корисник, така што пристапот до услугата би бил моментален. Наскоро ќе пристигне во оние земји каде што оваа услуга за плаќање е веќе достапна.

WhatsApp Pay се воведува малку по малку во бета верзијата на апликацијата за пораки

Веста доаѓа од раката на услугата специјализирана за анализа на вестите во бета -верзиите на WhatsApp WABetaInfo. Се работи за нова кратенка до WhatsApp Pay на дното на разговорот. Да го запаметиме тоа во Јуни Минатата година, оваа услуга за плаќање беше воведена во Бразил, земја чија стапка на користење на апликацијата е многу повисока од другите земји во светот. Оваа услуга овозможи плаќање помеѓу поединци на ист начин како што можеме да направиме со Facebook Pay или Apple Pay во некои земји.

Поврзана статија:
WhatsApp за iPad е речиси подготвен

Всушност, WhatsApp Pay ја користи архитектурата на Facebook Pay За обработка на пратки и без постоење на второто, нема да има имплементација на плаќања во апликацијата за пораки. Се очекува дека во наредните месеци, па дури и години, услугата ќе биде распоредена во земјите каде Facebook Pay веќе е достапни.

Опциите за испраќање пари и купување преку WhatsApp се бесплатни за индивидуалните корисници. Компаниите, од своја страна, ќе платат надомест за обработка, слична на сумата што веќе може да ја платат при прифаќање на трансакции со кредитни картички.

Затоа, новитетот лежи во Апликација WhatsApp и за iOS и за Android. Shortе се вметне кратенка со симбол на валута помеѓу кратенката налепници / GIF и камерата. Оваа кратенка ќе го олесни пристапот и ќе го замени присуството на пристап од копчето „+“ лоцирано на левата страна од лентата за внесување пораки. Beе биде во наредните недели каде што ќе се ажурираат апликациите во индиската продавница за апликации и ќе можат да уживаат во ова ново дополнување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.