Xiaomi ќе биде компатибилен со HomeKit до крајот на 2018 година

Познато е дека Xiaomi е еден од брендовите со подобра вредност на парите. Со каталог кој се движи од најнапредниот паметен телефон до битови за шрафцигер, кинескиот бренд заработи на свои заслуги една од првите позиции меѓу најпознатите брендови и ценети од корисниците.

Акара, брендот за автоматизација на домот на Xiaomi, веќе има во својот каталог добар број „паметни“ уреди за нашиот дом, како што се сијалици или паметни брави. На неодамнешната конференција тие покажаа нови производи, а исто така и намерата нивните уреди да бидат компатибилни со HomePod, односно со HomeKit. Одлична вест што ја развиваме подолу.

Xiaomify вели така, и исто така означува приближен датум: крај на 2018 година. Xiaomi сака своите производи за домашна автоматизација да бидат компатибилни со главните паметни звучници на пазарот, а тоа ги вклучува Amazon Alexa, HomePod и може (ова не 100% осигуран) од Google Home. Не знаеме како кинеската марка ќе го стори тоа, дали со мост што ги прави неговите стари уреди компатибилни со HomeKit, или ако Тоа ќе го стори со искористување на новата опција што ја нуди Apple за да ги потврди своите производи како компатибилни преку софтвер, без потреба од специфичен чип како што се бараше досега.

Факт е дека можеме да имаме паметни производи компатибилни со HomeKit по многу конкурентни цени, како што се приклучоци, прекинувачи, сензори за температура и влажност, дури и мотори за завеси или брави што ќе се отворат со отпечаток од прст. Ние веќе имаме брендови како Кугик дека Тие ни нудат производи на HomeKit по многу конкурентни цени, и со доаѓањето на Xiaomi ова се подобрува уште повеќе. Одлична вест за оние од нас кои постепено влегуваат во светот на автоматизација на домот и за оние кои досега не го правеа тоа поради високите цени што ги имаа порано овие уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.