Xtorm ни нуди кабли со Kevlar и доживотна гаранција

Каблите на нашите уреди на „Епл“ повеќе ни создаваат главоболка. Во зависност од употребата и грижата што се води со нив, лОние што доаѓаат стандардно во кутиите на нашите уреди многу често не траат онолку колку што треба, и многу корисници горко се жалат на тоа како имаат тенденција да се расипат со нормална употреба.

Значи, изненадува тоа што бренд се осмелува да ни понуди кабли со „доживотна гаранција“затоа што верува дека материјалите што се користат во нив се доволно силни да издржат интензивна употреба без да претрпат најмала штета. Ова се новите Solid Blue кабли од Xtorm што можевме да ги тестираме, поточно моделите USB-C и USB до Lightning.

Овие нови кабли Направени се од најлон и кевлар, материјали што им даваат голема отпорност. Но, не треба да се обележи само облогата, туку и приклучоците, кои вклучуваат XFLEX технологија, која спречува виткање на краевите. Тоа е најделикатната точка на кабелот и каде огромното мнозинство на конвенционални кабли имаат тенденција да се скршат, затоа Xtorm сакаше да ја зајакне оваа точка. За да го провери нивниот отпор, тој ги свиткал каблите до 30.000 XNUMX пати без да претрпи најмала штета.

Важен детал е лентата од велкро што овозможува цврсто собирање на кабелот, нешто од суштинско значење за кабелот да трае вечно и да не се заплеткува со другите додатоци што ги имаме во торбата. Должината на двата кабли е 1 метар, должина што за мене е идеална затоа што нема тенденција да паѓа кратко во речиси секоја пригода, но истовремено ви овозможува да ги однесете каде било во ранецот.

Ова не се ефтини кабли што можете да ги најдете на аголниот чаршија. Зборуваме за кабли со Доживотна гаранција, и за цена многу слична на онаа на оригиналните кабли на Apple. Во случај на USB до молња, цената е 25 € (линк за купување), како и Apple, но со предностите што ни ги нудат гореспоменатите материјали. USB-C кабелот е поскап, чини околу 35 € (линк за купување), но освен што имаме поотпорни материјали, не можеме да заборавиме дека станува збор за USB 3.1 кабел, додека тој на Apple е USB 2.0 (20 пати побавен). Секако, кабелот USB-C до USB-C е испорака на напојување и ви овозможува да го полните вашиот компатибилен лаптоп, како MacBook 12.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   МФБ dijo

  Постојат и други mfi алтернативи и со доживотна гаранција кои се многу поевтини и со повеќе должини.

 2.   Педро dijo

  Пазете се од неоригинални кабли за полнење. Некои се малку подебели во делот каде што е вметнат во Iphone и може да предизвикаат одредена штета.