YouTube сака да воведе систем за претплата сличен на Apple TV Channels

YouTube најавува сопствен стриминг телевизиски сервис за 35 долари месечно

YouTube TV е Интернет телевизиски сервис што Google го започна во САД пред неколку години за да се спротивстави на кабелските канали, и тоа ви овозможува пристапете до целата ваша содржина каде и кога сакаат корисниците. YouTube TV нуди пристап до преноси во живо и до главните кабелски канали.

Но, се чини дека оваа содржина не е доволно привлечна за да биде опција да се разгледа во САД, оттогаш бројот на претплатници на оваа услуга е само 2 милиони. За да се обиде да достигне поголем број корисници и да ја прошири својата телевизиска понуда, YouTube сака да понуди пристап до услуги за претплата на трети лица.

Како што можеме да прочитаме во Информациите, YouTube сака да понуди пристап до услуги на трети страни како што се HBO, CBS All Access, Starz, Showtime, Comedy Central меѓу другите, како и моментално нудат и канали на Apple TV и канали на Amazon, ова е првиот што го додаде на своите услуги во 2015 година.

Според овој медиум, YouTube е во преговори со различни забавни услуги за додавање на нивните услуги, иако во моментот напредокот на преговорите е толку непознат како кога може да бидат достапни ако конечно го добијат.

Не е јасно дали е понудена новата содржина за претплата Beе биде поврзан со YouTube TV или ќе биде уште една опција за пристап што корисниците треба да плаќаат независно од месечната претплата на YouTube TV. Понудата на самостојни претплати ќе му овозможи на YouTube да ги подобри своите профитни маржи со заработка на провизија за продажба преку својата платформа.

И Apple и Amazon, тие остануваат помеѓу 30 и 50% од износот на претплатите до овие услуги за стриминг, профитабилен потег што ни овозможува да генерираме приход што треба да го вратиме во други области, така што тие може да се сметаат за 100% профит.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.