YouTube Kids сега е достапен на Apple TV

Деца

Детскиот YouTube штотуку е додаден на Apple TV. Вистината е дека во овие неколку недели затворање, Јутјуб Детска Стана една од идеалните бебиситерки за најмалите во куќата.

Иако веќе беше достапен за многу уреди и SmartTV, сега е исто така вклучен во Apple TV. Можеби е малку доцна, точно, но до септември децата не се враќаат на училиште, сигурно ќе биде добро за родителите да имаат YouTube Kids на повеќе уреди, толку подобро.

Од денес YouTube Kids е исто така вклучен во друг уред: Apple TV. Тоа е YouTube «цензуриран»Така што најмалите во куќата можат да се плеткаат со тоа со уверување дека нема да гледаат несоодветни видеа за нивната возраст. YouTube Kids користи комбинација на автоматизирани филтри, прегледи од луѓе и коментари на родители за да им обезбеди на децата побезбедна средина за гледање видеа без „несоодветно“ прикривање за нив.

На родителски контроли понудете дополнително прилагодување, од дозволувајќи да се гледаат само колекции одобрени од родители и оценки на ниво на возраст, до ограничувања на времето на екранот и блокирање на видео / канали.

Дури и со своето филтрирање, YouTube се соочи со критики за дозволување несоодветна содржина на платформата YouTube Kids, а компанијата вети дека подобрување на нејзините политики и процедури да бидат построги.

Отпрвин, услугата беше критикувана и заради насочување кон деца со рекламирање. YouTube направи неколку измени за да помогне подобро да се прави разлика помеѓу рекламите и видео содржините. Апликацијата е компатибилна со сегашните модели на 4K и HD Apple TV и работи со Siri. Како што реков на почетокот, ова лето ќе биде многу долго, и колку повеќе уреди можеме да имаме на располагање YouTube Kids, толку подобро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.