YouTube TV ќе престане да нуди претплати преку App Store

Претплатниците на YouTube TV, услугата за интернет телевизија на Google, започнаа да добиваат е-пошта во која ќе ги информираат дека нивните претплати ќе бидат автоматски откажани следниот март, без да се прецизира причината.

Apple чува 30% од износот на претплати што се прават преку апликациите достапни во App Store, процент што се намалува на 15% кога клиентот надминува една година на услугата. Одлуката на YouTube, очигледно оваа квота е мотивирана.

Апликацијата YouTube TV ќе мора да ги отстрани сите препораки и врски до претплатата на услугата кога ќе престане да им ги нуди своите услуги на корисниците на Apple од март, бидејќи Apple не дозволува апликации што нудат ваков тип на претплати, поврзете други опции за купување од трети страни.

Многумина се програмери кои одлучија да престанат да нудат можност за регистрација од апликацијата, и iOS и Android, не само за избегнувајте да плаќате 30% на Apple, но исто така и за да избегнете зголемување на цената за 30% за да продолжите да заработувате иста сума за претплати.

Следната апликација што ќе го добие истото ограничување е најверојатно Музика на YouTube, Услугата за стриминг на музика на YouTube, услуга за малку повеќе, ни овозможува да уживаме во YouTube без реклами

Сите корисници кои сакаат да продолжат да ја користат услугата YouTube TV ќе мора повторно да се регистрираат на веб-страницата и користете ги новите акредитиви во апликацијата достапна за iOS. Патем, 30% е истиот удел што Google го чува од сите претплати и купувања направени во Play Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луис Мигел dijo

    Оле !! Конечно, овие досадни пораки ќе престанат да излегуваат секогаш кога ќе го отворите YouTube