Çfarë është dhe cila është karikimi i optimizuar i iPhone?

iOS 13 erdhi me një betejë të mirë të lajmeve, shumë interesante të tilla si mundësia e menaxhimit përfundimisht të skedarëve tanë brenda dhe madje edhe shkarkimit të përmbajtjes nga Safari, dhe të tjerët u përqëndruan në optimizimin e pajisjes dhe performancës në përgjithësi. Kohët e fundit është folur shumë për autonominë e baterive të iPhone dhe sesi Apple e menaxhon atë në përgjithësi. Një nga risitë është "ngarkesa e optimizuar", ne ju tregojmë se çfarë është, nga çfarë përbëhet dhe si të konfiguroni këtë veçori të re të përfshirë në iOS 13 që nga fillimi i tij dhe kjo po gjeneron kaq shumë dyshime.

Artikulli i lidhur:
Udhëzues definitiv me truket më të mira për iOS 13 - Pjesa I

Në teori dhe gjithmonë sipas Apple, për të shmangur ikjen e baterisë IPhone juaj përdor mësimin makinerik të integruar në pajisje për të analizuar rutinën tuaj të përditshme të karikimit dhe nuk karikon më shumë se 80% të kapacitetit të tij nëse nuk ju nevojitet vërtet. Sidoqoftë, nuk jemi pak përdorues që shpesh e lënë ngarkimin e terminalit tonë si parazgjedhje brenda natës, a po na thotë Apple se lënia e telefonit të lidhur kur bateria është në 100% është e keqe për baterinë? Ata nuk kanë qenë të qartë për këtë. Nga ana tjetër, shumë përdorues kanë zbuluar se kur kishin nevojë për pajisjen, bateria nuk ishte karikuar plotësisht. Kjo zakonisht ndodh në ata përdorues që nuk përdorin alarmin iOS për t'u zgjuar, pasi kjo është një shtyllë themelore e ngarkesës së optimizuar kur planifikoni atë.

Nëse për ndonjë arsye dëshironi të çaktivizoni ngarkimin e optimizuar ndiqni rrugën e mëposhtme: Cilësimet> Bateria> Statusi i baterisë dhe çaktivizoni Ngarkimi i baterisë së optimizuar. Importantshtë e rëndësishme të dini se ngarkesa e optimizuar aktivizohet si parazgjedhje në iOS 13 dhe se fillon kur iPhone është lidhur me një burim energjie për një periudhë të gjatë kohore, kur fillon të ekzekutohet, një njoftim do të shfaqet në Qendrën e Njoftimeve për t'ju paralajmëruar. Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me Karikimin e Optimizuar të iphone tuaj, mund të ndaloni nga kanali ynë Telegram (LINK) ku mund t'i bëni ekipit të shkrimeve pyetjet tuaja dhe t'i ndani me një komunitet prej një mijë përdoruesve të iOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.