Cilat janë rrjetet Mesh dhe kur ia vlen?

Lidhja WiFi është bërë një standard kur bëhet fjalë për lidhjen në internet. Komoditeti i përdorimit duke mos qenë i kufizuar në kabllo, përmirësimi i pajisjeve pa tel për sa i përket mbulimit dhe cilësisë së sinjalit dhe rritja eksponenciale e numrit të pajisjeve që ekzistojnë në shtëpi të lidhura me internetin e kanë popullarizuar këtë lidhje wireless duke e bërë përjashtim sot të kesh diçka të lidhur me routerin përmes një kablli.

Sidoqoftë, është gjithashtu origjina e shumë dhimbjeve të kokës sepse routerët që ofrojnë ofruesit tanë të internetit zakonisht janë me një cilësi mjaft mediokre (në rastet më të mira) dhe probleme të lidhjes, shpejtësi të ulët shkarkimi apo edhe njolla të zeza ku rrjetet WiFi nuk arrijnë janë shumë të shpeshta. Kohët e fundit rrjetet Mesh shfaqen si zgjidhje për të gjitha sëmundjet, dhe prodhuesit po bëjnë bast shumë për këtë teknologji, por cilat janë rrjetet Mesh? Si funksionojnë ato? Kur ia vlen të përdoren? Ne shpjegojmë gjithçka më poshtë.

Rrjeta rrjetë ose rrjetë

Rrjetet e rrjetave (në rrjetë nëse e përkthejmë në spanjisht) nuk janë asgjë e re. Ato janë përdorur në mjedise të mëdha si qendrat tregtare dhe spitalet për vite me radhë, por tani ata kanë filluar të arrijnë në shtëpi falë faktit se markat kryesore po hedhin bast për to. Koncepti themelor është shumë i thjeshtë: shpërndani disa pajisje në të gjithë shtëpinë në një mënyrë të tillë që të krijoni një "rrjetë" që arrin të sigurojë mbulim WiFi në të gjitha qoshet, duke krijuar një rrjet të vetëm pa marrë parasysh se cilën pikë të hyrjes përdorim.

Prodhuesit na ofrojnë Kits me disa rutera (ose nyje) që ne shpërndajmë nëpër shtëpi në vende strategjike për të arritur mbulimin 100% të sipërfaqes. Një nga ato nyje lidhet me routerin kryesor që na jep internetin, dhe pjesa tjetër vendosen në vende të ndryshme për të mbuluar të gjithë shtëpinë. Ajo që këta të fundit bëjnë është të përsërisin sinjalin WiFi të së parës dhe kështu të zgjerojnë mbulimin. Por gjëja e rëndësishme në rrjetet Mesh është se nuk ka router kryesor dhe disa përsëritës, megjithëse në të vërtetë është, por të gjithë funksionojnë në mënyrë funksionale si e njëjta pajisje duke mos pasur një rend hierarkik siç ndodh me sistemet e tjera të ngjashme.

Lehtësia e konfigurimit, ky është çelësi

Shumë përdorues do të mendojnë se "kjo nuk është asgjë më shumë sesa një router kryesor me disa pika aksesi wireless të lidhura që klonojnë rrjetin", dhe ata kanë të drejtë. Koncepti nuk është larg nga ajo që mund të arrihet nga pajisje të tjera "konvencionale" por çelësi për këto sisteme Mesh është lehtësia e konfigurimit. Prodhuesi na shet një komplet të plotë (i cili më vonë mund të zgjerohet duke blerë produkte individuale) dhe i cili konfigurohet brenda pak minutash pa pasur nevojë për ndonjë njohuri kompjuterike.

Procesi i konfigurimit përbëhet nga shumë pak hapa:

 • Lidhni nyjen kryesore (ose routerin) me routerin e ofruesit tuaj të internetit
 • Vendosni pjesën tjetër të nyjeve në vendet strategjike në mënyrë që të mbulohet e gjithë zona
 • Hapni aplikacionin përkatës në celularin tuaj në mënyrë që konfigurimi të jetë praktikisht automatik.

Pas gjithë kësaj, në varësi të secilit prodhues, mund të ketë mundësi të ndryshme konfigurimi për të vendosur preferencat e secilës prej tyre, por me këto tre hapa tashmë do të shijoni një rrjet WiFi në të gjithë shtëpinë tuaj pa probleme të mbulimit.

Shumë pajisje, një rrjet i vetëm

Çelësi tjetër për rrjetet Mesh është ai tani mund të vendosni të gjitha nyjet që dëshironi, gjithmonë do të keni një rrjet të vetëm me të cilin do të lidheni kudo që të jeni në shtëpi. Përkundër faktit se shumica dërrmuese e produkteve që do të gjeni në treg kanë specifikime shumë të përparuara siç janë pajtueshmëria me WiFi-ac dhe banda e njëkohshme dyfishe (2,4 dhe 5GHz), në praktikë ju do të shihni vetëm një rrjet në të cilin të gjithë do të lidhni kompjuterët tuaj, smartphone, tableta, etj. dhe kjo është e mirë, në të vërtetë shumë e mirë.

Në shtëpi zakonisht ka pajisje që janë në përputhje me brezin 5GHz, të tjera të vjetra ose më pak të përparuara që lidhen vetëm me rrjete 2.4GHz, ose ndonjëherë cilësia e sinjalit e ofruar nga rrjeti 2.4GHz është më e mirë se 5GHz dhe kjo është arsyeja pse ju interesoni në lidhjen më të mirë me të parën sesa me të dytën. Rezultati është që me sistemet konvencionale duhet të ndryshoni manualisht rrjetin në të cilin jeni lidhur për të marrë rezultatet më të mira. Kjo nuk ndodh me rrjetet Mesh, pasi që ekziston një rrjet i vetëm, sistemi automatikisht do të lidhet me sinjalin më të mirë të cilësisë dhe nuk do të duhet të ndryshoni manualisht asgjë në iPhone ose iPad.

Dhe përsëri shumë prej jush do të thonë "por unë mund ta bëj atë me disa përsëritës WiFi dhe routerin tim gjatë gjithë jetës". Përgjigja është "Po por jo". Isshtë e vërtetë që disa përsëritës WiFi mund të klonojnë rrjetin kryesor dhe duket se ka vetëm një rrjet në shtëpi, por kjo ka probleme në shumë raste dhe unë jap një shembull praktik. Ju keni routerin kryesor në dhomën e ndenjes dhe një përsëritës me rrjetin e klonuar në kuzhinë. Në kuzhinë ju jeni lidhur me rrjetin që ju jep përsëritësi, por kur ktheheni në dhomën e ndenjes, rezulton se shihni që ikona WiFi e iPhone-it tuaj është në minimum pavarësisht se është pranë routerit kryesor. Kjo sepse iPhone juaj nuk ka lëshuar rrjetin e kuzhinës për të marrë atë në dhomën e ndenjes, pasi nuk është shkëputur sepse ende ka mbulim. Cilësia e sinjalit nuk është më e mira, as shpejtësia, por përsëri është e lidhur me kuzhinën.

Kjo nuk ndodh sipas përkufizimit në rrjetet Mesh. Pajisjet tuaja do të jenë gjithmonë të lidhura në rrjetin më të mirë të cilësisë, sepse sistemi është i ngarkuar të menaxhojë se me cilat pajisje lidheni automatikisht. Opsionet e konfigurimit të disa ju lejojnë të personalizoni këtë aspekt dhe të vendosni një nyje specifike si përparësi, përgjithësisht atë të lidhur me routerin kryesor, por kjo është tashmë opsionale dhe varet nga preferencat dhe nevojat e secilit përdorues.

Jo gjithmonë është zgjidhja që ju po kërkoni

Siç mund ta shihni, rrjetet Mesh duken zgjidhja perfekte për të gjithë, por realiteti është se nuk është kështu. Ose të paktën, nuk është më e përshtatshme në të gjitha rastet. Zgjidhjet e ndryshme që prodhuesit na ofrojnë janë gjithmonë të shtrenjta në krahasim me të tjerët që mund të jenë gjithashtu perfekte për rastin tuaj, kështu që Para se të disbursoni 300 € ose më shumë, i cili është çmimi që ata zakonisht kanë, duhet të mendoni nëse ia vlen vërtet, sepse ndonjëherë nuk ke nevojë ta marrësh aq lart. Nëse shtëpia juaj është e madhe, struktura e mureve tuaj parandalon transmetimin e mirë të sinjalit tuaj WiFi, ose vendndodhja e routerit tuaj mund të mos jetë më e përshtatshme për shkak të rrethanave të ndryshme, një rrjet Mesh mund të jetë zgjidhja që ju po kërkoni, por ka raste të tjera në të cilat ju mund të zgjidhni opsione më të volitshme.

Vendndodhja e routerit është thelbësore dhe mund të përmirësojë mbulimin tuaj WiFi pa bërë ndonjë investim ekonomik. Gjithmonë këshillohet ta vendosni në qendër të shtëpisë, ose sa më afër qendrës që të jetë e mundur. Nëse e keni atë mundësi, mos hezitoni ta përdorni, sepse në një shtëpi me madhësi normale zakonisht është më se e mjaftueshme për të pasur një router të mirë dhe të vendosur mirë. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që ta vendosni në një vend ku nuk ka pengesa që parandalojnë përhapjen e sinjalit mirë në të gjithë shtëpinë.

Në rast se përkundër këtyre rekomandimeve nuk merrni mbulim të mjaftueshëm dhe ekziston një pikë e zezë ku WiFi nuk arrin, Në shumë raste, një pikë normale e hyrjes në WiFi, pa pasur nevojë që ajo të jetë Mesh, është më se e mjaftueshme. Një nga pengesat kryesore të përsëritësve "normalë" është ajo që kemi përmendur është se ndonjëherë smartphone-et tanë nuk e ndryshojnë saktë pikën e hyrjes dhe kjo do të thotë që ju duhet të ndryshoni manualisht rrjetin, por ky nuk është problem nëse pajisja është rregulluar në një vendndodhje. Nëse ajo që dëshironi është të lidhni një TV Apple në kuzhinë ose një kompjuter në një dhomë gjumi ku WiFi nuk arrin mirë, ai do të lidhet me një rrjet dhe nuk do të lëvizë, kështu që këto rrjete të problemeve të kalimit dhe kalimit nuk do të ndikojnë në to .

Mundësitë kryesore në dispozicion

Gjithnjë e më shumë prodhues na ofrojnë alternativa, por nëse ajo që dëshironi është një mundësi e besueshme, mendimet më të mira që po grumbullohen nga ekspertët janë si më poshtë.

 • Ubiquity AmpliFi HD: Theshtë ai që unë personalisht e kam testuar dhe nuk mund të jem më i kënaqur me performancën e tij. Ju keni një paketë me routerin kryesor dhe dy satelitë për rreth 347 € brenda Amazona.
 • Netgear Orbi: Me vlerësime shumë të mira gjithashtu, në këtë rast përfshihen një router kryesor dhe një satelit për rreth 329 € në Amazona.
 • Linksys Velop: alternativë tjetër e shkëlqyeshme me një çmim më të volitshëm se ato të mëparshmet. E disponueshme në pako të ndryshme, ajo me dy nyje ka një çmim prej 269 € në Amazona.

Ka alternativa të tjera si Eero, një nga më të njohurit, por që nuk është i disponueshëm në Spanjë ose në faqen e saj zyrtare ose në Amazon, ose Google WiFi, gjithashtu më i vështirë për tu gjetur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar Serrano dijo

  Epo, në fund e kuptova kur ju pyeta për atë sistem që kishit blerë për të zgjeruar Wi-Fi në shtëpi dhe më thatë se ishte e vështirë për tu shpjeguar dhe më dhatë disa detaje dhe se do të bënit rishikimin. Unë ju përgëzoj Luís për këtë përmbledhje, sepse edhe një grindje si unë në këtë kam kuptuar gjithçka dhe kjo më jep shumë për të menduar. Por unë kam vetëm dy dyshime.
  1- Djali im luan me lojën 4 në dhomën e tij dhe Wi-Fi i vjen me një përsëritës që kemi nga të vjetrit dhe ata dështojnë shumë dhe pothuajse asnjë sinjal nuk i arrin sepse përveç kësaj unë nuk mund ta fus routerin vendi më i mirë i mundshëm në shtëpinë time isshtë shumë i madh (185m2) dhe kisha menduar për njërin nga ata që shkojnë me rrymën dhe kanë një kabllo për ta lidhur atë në plazh përveç se është Wi-Fi.
  2- Problemi i dytë është në dhomën time që është në zonën më të largët të mundshme nga routeri dhe unë dua të marr një televizor të ri dhe të jem në gjendje të shikoj filma Netflix, Nas, etj dhe kisha planifikuar të vendosja një tjetër atje për ta lidhur me kabllo në TV.
  Ideja është që në atë mënyrë të dy pajisjet si play4 dhe TV-ja ime të shkojnë me kabëll dhe pa probleme në Internet dhe pjesa tjetër me Wi-Fi rezervë. Unë nuk kam fibra dhe marr 18 megabajt kështu që duhet ta shfrytëzoj sa më mirë.

  Na vjen keq për billet !! Dhe shpresoj se mund të më këshilloni. Faleminderit! ju e keni punuar atë !!!

  1.    Louis Padilla dijo

   Varet shumë nga shtëpia, por edhe nga instalimi elektrik që keni:

   - PLC-WiFi që transmeton internetin përmes instalimeve elektrike të shtëpisë dhe krijon pika hyrjeje shkojnë shumë mirë nëse instalimi juaj elektrik është i pajtueshëm. Në shtëpitë shumëkatëshe përvoja ime është e keqe, por kjo nuk do të thotë që e jotja është. Në dysheme kam përdorur disa Devolo që shkuan shumë, shumë mirë, dhe çmimi është i mirë (https://www.actualidadgadget.com/problemas-alcance-wifi-casa-devolo-dlan-1200-la-solucion-review/)

   - Mund të zgjidhni përsëritës konvencionalë ose Wifi të tipit Mesh, tashmë i dini ndryshimet. Tani ajo që duhet të vendosni është nëse keni nevojë që ata përsëritës të kenë një lidhje Ethernet apo jo, sepse është e rëndësishme kur vendosni për njërën ose tjetrën. Amplifi, i cili është ai që kam dhe së shpejti do të publikoj Rishikimin në blog, është i mrekullueshëm por pa Ethernet. Ka të tjerë si Linksys ose Netgear që mund të jenë më shumë nga ato që ju po kërkoni. Ose mbase një përsëritës i thjeshtë WiFi i mirë është më se i mjaftueshëm për ju pa qenë e nevojshme të paguani tarifën e rrjetës (https://www.actualidadiphone.com/devolo-gigagate-puente-wifi-2-gbits-dispositivos-hogar/)