Çipi i ri A15 Bionic në iPad mini është i kufizuar në fuqi

IPad mini A15 Bionic

IPad mini ishte një nga pajisjet e paraqitura pak ditë më parë dhe se ata dhanë surprizën në përurimin e fjalës kryesore. Me një dizajn të ri dhe një rimodelim të brendësisë së tij me të njëjtin çip A15 Bionic që monton iPhone 13. Megjithatë, standardet e para që po shfaqen tregojnë se shpejtësia e orës së procesorit iPad mini është zvogëluar dhe për këtë arsye Performanca është pak më e ulët se iPhone 13.

iPhone 13 dhe iPad mini ndajnë A15 Bionic por me fuqi të ndryshme

Procesorët si A15 Bionic kanë elementë të ndryshëm brenda, siç është CPU. CPU është përgjegjëse për përpunimin e udhëzimeve nga programe, aplikacione dhe shërbime të ndryshme të sistemit operativ. Shpejtësia me të cilën këto udhëzime përpunohen lejon të japë një pamje pak a shumë e vërtetë e performancës dhe fuqisë së procesorit. Për shembull, një CPU me një shpejtësi prej 3,2 GHz prodhon 3.200 miliardë cikle në sekondë.

E para shenja zhurme Shfaqjet e iPad mini 2021 dhe iPhone 13 shfaqen shfaqje të ndryshme që kanë të njëjtin çip A15 Bionic. IPad mini jep rezultate prej 1595 pikësh me një bazë dhe 4540 pikë me provimin me shumë bërthama. Në rastin e iPhone 13, 1730 pikë merren me një bërthamë dhe në shumë bërthamë një rezultat prej 4660. Kjo do të thotë se afërsisht iPad mini është midis 2 dhe 8% pak më pak i fuqishëm se iPhone 13.

Artikulli i lidhur:
IPad mini i ri rrit kujtesën e tij në 4 GB

iPad mini 2021

Arsyeja kryesore për këto të dhëna qëndron në shpejtësinë e orës (ose frekuencën) e çipit A15 Bionic siç kemi diskutuar më herët. E iPhone 13 ka një shpejtësi prej 3,2 GHz ndërsa ajo e iPad mini është i kufizuar në 2,9 GHz. Ky ndryshim mund të justifikojë këtë rënie të fuqisë së procesorit.

Megjithatë, Apple i di kufizimet e A15 Bionic dhe gjithashtu e di përdorimin që i jepet iPhone dhe iPad mini. Prandaj, ne e kuptojmë se ky ndryshim vjen nga Cupertino dhe megjithëse nuk do ta dimë kurrë pse mbivendosje, ajo që është e qartë është se përdoruesit nuk do ta vërejnë këtë rënie të performancës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.