Si të çaktivizoni saktë WiFi dhe Bluetooth në iPhone tuaj

A jeni njohur me mënyrën se si funksionojnë WiFi dhe Bluetooth i iPhone-it tuaj? A e dini ndryshimin midis shkëputjes nga WiFi dhe fikjes së plotë të tij? Ne shpjegojmë se si funksionojnë lidhjet me valë në iPhone tuaj.

Qendra e kontrollit të iPhone-it tonë përfshin butona të aksesit të shpejtë në shumë prej funksioneve të telefonit tonë, ndër të cilët janë butonat për Bluetooth dhe WiFi, si dhe për lidhjen e rrjetit të të dhënave celulare. Ne i përdorim ato butona të panumërta gjatë gjithë ditës, por Jam i sigurt që shumë prej jush janë të befasuar me atë që bëjnë në të vërtetëSepse nuk është ashtu siç mendojnë shumica e njerëzve.

WiFi dhe Bluetooth, për shumë më tepër nga sa mendoni

WiFi është për shumë më tepër sesa për t'u lidhur me ruterin tuaj, dhe Bluetooth për më shumë sesa për t'u lidhur me kufjet. Natyrisht, këto janë dy nga funksionet e tij më të rëndësishme, por ato shërbejnë gjithashtu edhe shumë funksione të tjera si ripranimi i skedarëve përmes AirDrop, vendndodhjen, për funksionalitetin Handoff që ju lejon të nisni diçka në iPhone tuaj dhe ta përfundoni atë në HomePod tuaj ose në Mac-i juaj… Gjithmonë flitet shumë për ekosistemin Apple dhe sa mirë komunikojnë pajisjet Apple me njëri-tjetrin, sepse Ata e bëjnë këtë komunikim pa e kuptuar ne falë WiFi dhe Bluetooth.

Për shkak se pajisjet tona përdorin këto dy lidhje me valë për shumë detyra, Apple nuk donte të vendoste dy shkurtore në Qendrën e Kontrollit për t'i fikur plotësisht. butonat që ne shohim atje ajo që ata bëjnë është thjesht shkëputja, që është ajo që në fund duan të bëjnë shumica e njerëzve, por duke i lënë lidhjet në dispozicion për funksionalitetet e tjera që ne përdorim dhe që kanë nevojë për to.

Si funksionon Qendra e Kontrollit

Kur butonat janë blu, do të thotë që funksionet janë aktive dhe të disponueshme për t'u lidhur me rrjete ose pajisje të njohura. Nëse i shtypim do të shohim se ato shfaqen në të bardhë, që do të thotë se janë shkëputur, por janë ende aktive për funksione të tjera:

 • Desantim ajror
 • AirPlay
 • Laps Apple
 • Orë Apple
 • Veçoritë e vazhdimësisë, të tilla si Handoff dhe Instant Hotspot
 • Pika e hyrjes personale
 • Vend
 • Zhblloko me Apple Watch

Kjo do të thotë, ne do të shkëputemi nga rrjeti WiFi me të cilin jemi lidhur, ose nga kufjet që kemi veshur, por do të vazhdojmë të jemi në gjendje t'i përdorim ato funksione, si p.sh. lidhja me Apple Watch. Në fakt, këto funksione ata do të rilidhen automatikisht të nesërmen, ose nëse rinisni pajisjen.

Nëse duam t'i çaktivizojmë plotësisht këto funksione, duhet të shkojmë te Cilësimet e pajisjes dhe brenda seksioneve WiFi dhe Bluetooth, të vazhdojmë me çaktivizimin e plotë të tyre me butonin përkatës. Nëse tani shfaqim qendrën e kontrollit, do të shohim që butonat nuk duken bosh, por të kryqëzuar, duke konfirmuar që këto lidhje janë çaktivizuar. Në këtë rast nuk do të ketë riaktivizim automatik të nesërmen.


AirDrop për Windows, alternativa më e mirë
Ju intereson:
Si të përdorni AirDrop në PC Windows
Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.