Si të çaktivizoni njoftimet në iPhone

Njoftimet për iPhone

Në këtë artikull do t'ju tregojmë si të çaktivizoni njoftimet në iphone, iPad dhe iPod touch. Njoftimet janë të dobishme për sa kohë që ne dimë t'i menaxhojmë ato, pasi, në të kundërt, ato mund të kthehen kundër nesh dhe të bëhen më të bezdisshme sesa të dobishme.

Gjëja e parë që duhet të kemi parasysh përpara se të çaktivizojmë njoftimet është të shqyrtojmë mundësinë e heshtjes së tyre të përkohshme. Zhdukja e njoftimeve është zakonisht zgjidhja më e mirë kur një aplikacion i caktuar (siç është WhatsApp) vazhdon të nxjerrë njoftime (kryesisht nga një grup), por ne nuk duam të çaktivizojmë grupin ose të çaktivizojmë njoftimet e aplikacioneve.

Si të çaktivizoni njoftimet në iPhone

iOS na ofron dy mënyra për të çaktivizuar njoftimet në iPhone:

Metoda 1

Çaktivizo njoftimet e iPhone

 • Nga çdo njoftim i aplikacionit që duam të heqim qafe njoftimet (falni tepricën), e rrëshqasim majtas.
 • Tjetra, klikoni në options.
 • Nga opsionet e ndryshme të treguara, ne zgjedhim Deactivate.

Nga ky moment, aplikacioni nuk do të shfaqë asnjë njoftim në pajisjen tonë derisa t'i aktivizojmë përsëri.

Metoda 2

Metoda e dytë për të çaktivizuar njoftimet në iPhone është më pak intuitive dhe kërkon që ne të aksesojmë opsionet e konfigurimit të iOS duke kryer hapat që ju tregoj më poshtë:

Çaktivizo njoftimet e iPhone

 • Nga ekrani kryesor ne aksesojmë në settings të iPhone tonë.
 • Tjetra, klikoni në Njoftime.
 • Më pas, ne zgjedhim aplikacioni nga i cili duam të heqim njoftimet.
 • Brenda opsioneve të njoftimeve të aplikacionit, ne çaktivizojmë ndërprerësin Aktivizo njoftimet.

Si të mbyllni në heshtje njoftimet në iPhone

heshtja e njoftimeve në iPhone

Nëse në vend që të çaktivizojmë të gjitha njoftimet nga një aplikacion dhe të mos harrojmë t'i aktivizojmë përsëri, alternativa më e mirë është t'i mbyllim në heshtje për një kohë të caktuar.

Apple na lejon të mbyllim në heshtje njoftimet për një orë dhe gjatë gjithë ditës. Për të heshtur njoftimet në iPhone, duhet të ndjekim hapat që ju tregoj më poshtë:

 • Ne rrëshqisim çdo njoftim të aplikacionit në heshtje majtas.
 • Tjetra, klikoni në options.
 • Nga opsionet e ndryshme të treguara, ne zgjedhim
  • heshtje 1 orë
  • memec sot

Nëse aplikacioni vazhdon të dërgojë njoftime pas kohës që kemi vendosur, ne mund t'i mbyllim përsëri në heshtje duke kryer të njëjtat hapa.

Aktivizo njoftimet në iPhone

Disa aplikacione, sa herë që i hapim (siç është WhatsApp) kontrolloni nëse kemi njoftime të aktivizuara. Nëse jo, na fton t'i riaktivizojmë ato. Nëse aplikacioni nga i cili kemi çaktivizuar njoftimet, nuk na tregon akses për t'i aktivizuar sërish, duhet të kryejmë hapat që ju tregoj më poshtë:

aktivizoni njoftimet e iPhone

 • Nga ekrani kryesor ne aksesojmë në settings të iPhone tonë.
 • Tjetra, klikoni në Njoftime.
 • Më pas, ne zgjedhim aplikacioni nga i cili duam të heqim njoftimet.
 • Brenda opsioneve të njoftimeve të aplikacionit, ne aktivizuam ndërprerësin Aktivizo njoftimet.

Mënyrat e fokusimit në iOS / iPadOS

 

Me lëshimin e iOS 15 dhe macOS Monterey, Apple prezantoi një veçori të re të quajtur Mënyrat e përqendrimit.

Këto mënyra fokusimi bazohen në modalitetin tradicional "Mos shqetëso" iOS. Ato bazohen në modalitetin Mos shqetëso, por na lejon të konfigurojmë se cilat aplikacione duam të shfaqin njoftimet në ekran dhe të luajnë një tingull ndërsa ato janë të aktivizuara.

Në përgjithësi, iOS na lejon të krijojmë mënyrat e mëposhtme:

 • Ngarje
 • Pushim
 • ushtrim
 • juego
 • lexim
 • Mindfulness
 • Tiempo libre
 • i personalizuar

Secila prej këtyre mënyrave krijon një konfigurim specifik të krijuar posaçërisht për të. Për shembull, nëse përdorim modalitetin Driving, ndërsa ai është i aktivizuar, iPhone ynë:

 • Do të hesht të gjitha njoftimet dhe kërkesat.
 • Ai u tregon kontakteve tona se ne kemi njoftime të heshtura dhe i lejon ata të dërgojnë një njoftim nëse është një çështje urgjente (e disponueshme vetëm në pajisjet iOS).
 • Nëse personi që përpiqet të kontaktojë me ju ndërsa ky modalitet është aktiv nuk ka një pajisje iOS ose macOS, ai do të dërgojë një përgjigje të automatizuar duke e njoftuar se nuk disponojmë (me SMS).

Si të krijoni një modalitet fokusimi personal

Megjithëse mënyrat e përqendrimit që Apple na ofron janë ideale për pothuajse çdo situatë dhe na lejojnë të konfigurojmë se cilët njerëz mund të jenë jump në këtë mënyrë për të na kontaktuar, gjëja më e mirë është të krijojmë atë që i përshtatet nevojave tona.

Për të krijuar një mënyrë përqendrimi të personalizuar, duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:

Krijo modalitetin e personalizuar të fokusit

 • Së pari, shkojmë te cilësimet e pajisjes sonë.
 • Brenda Cilësimeve, klikoni në modalitetet e përqendrimit dhe klikoni në shenjën plus që ndodhet në këndin e sipërm djathtas.
 • Tjetra, klikoni në Custom.

Krijo modalitetin e personalizuar të fokusit

 • Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të vendosim emrin e modalitetit që do të krijojmë, të zgjedhim ikonën që duam ta përfaqësojmë dhe ngjyrën e saj përkatëse.
 • Pastaj në seksionin Njerëzit lejohen, klikoni në shenjën + të Shto dhe zgjidhni të gjithë personat që mund të na kontaktojnë, edhe nëse e kemi aktivizuar këtë modalitet.
 • Nëse nuk e duam këtë Absolutisht askush nuk na shqetëson ndërsa ne e kemi të aktivizuar këtë modalitet, në seksionin Personat e tjerë zgjedhim Askush.
 • Klikoni në Lejo për të vazhduar konfigurimin e këtij modaliteti.

Krijo modalitetin e personalizuar të fokusit

 • Në dritaren tjetër, duhet të zgjedhim aplikacionet që mund të na dërgojnë njoftime ndërkohë që këtë modalitet e kemi të aktivizuar.
 • Ka të ngjarë që disa aplikacione të shfaqen si parazgjedhje, aplikacione që mund t'i fshijmë duke klikuar Fshij te gjitha.
 • Për të zgjedhur aplikacionet që duam të shtojmë manualisht, klikoni në shenjën + të Shto në seksionin "Aplikacionet e lejuara".
 • Në seksionin Aplikacione të tjera, mund të kontrollojmë kutinë e rëndësishme. Kjo kuti zgjedhjeje do të lejojë aplikacionet e tjera që nuk përfshihen në ato të lejuara të dërgojnë njoftime të shënuara si të rëndësishme.

modifikoni modalitetin e fokusit

Pasi të kemi krijuar modalitetin e përqendrimit, ne mund ta modifikojmë atë për të shtuar ose hequr më shumë aplikacione. Përveç kësaj, ne gjithashtu mund të konfigurojmë mënyrën për të aktivizuar dhe çaktivizuar me një automatizim ose bazuar në një orar.

Si të aktivizoni mënyrat e përqendrimit

Pasi të kemi krijuar mënyrën e përqendrimit që kemi krijuar, duhet të ndjekim këto hapa:

aktivizoni modalitetin e fokusit

 • Ne hyjmë në qendrën e kontrollit duke rrëshqitur gishtin nga lart djathtas i ekranit (ose nga poshtë nëse është një iPhone 8 ose më i hershëm).
 • Më pas, klikojmë në Përqendrimi për të treguar të gjitha mënyrat e disponueshme.
 • Nëse duam ta aktivizojmë derisa ta çaktivizojmë manualisht, klikojmë mbi të.
 • Por, nëse duam ta aktivizojmë për një orë, deri të nesërmen ose derisa të largohemi nga ku jemi, klikojmë në 3 pikat horizontale që ndodhen në të djathtë të emrit të modalitetit.

Ikona e modalitetit të cilësimit do të shfaqet në krye të ekranit dhe në ekranin e kyçjes. Në këtë mënyrë, ne do të dimë shpejt nëse kemi një modalitet përqendrimi të aktivizuar dhe çfarë është.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.