Çelësat e sigurisë për Apple ID-në tuaj: bazat dhe çfarë ju nevojitet

Çelësat e aksesit në iOS 16.3

Angazhimi i Apple për sigurinë vazhdon që në momentin e parë që propozoi të fokusohej tek përdoruesi në ekosistemin e tyre. Që atëherë, sa herë që lëshohet një përditësim i ri i madh, ata kursejnë një hapësirë ​​për t'ia kushtuar lajme në lidhje me përmirësimin e privatësisë dhe sigurisë së përdoruesit. Hace disa javë prezantoi çelësat e sigurisë për Apple ID-në tonë, një pajisje fizike që na lejon të shtojmë një shtresë shtesë sigurie në llogarinë tonë Apple. Nëse doni të dini se si funksionojnë këta çelësa sigurie, çfarë avantazhesh ju ofron dhe çfarë ju nevojitet për të filluar përdorimin e tyre, vazhdoni të lexoni.

Aleanca FIDO

Një vështrim në çelësat e sigurisë së Aleancës FIDO

Siç kemi komentuar, çelësat e sigurisë Ato janë një pajisje e vogël fizike e jashtme që i ngjan një USB flash drive të vogël. Kjo pajisje mund të përdoret për shumë funksione dhe një prej tyre është verifikimi kur identifikoheni me Apple ID tonë duke përdorur vërtetimin me dy faktorë.

Për ta bërë më të lehtë kompresimin, le të themi se kur përdorim vërtetimin me dy faktorë për t'u identifikuar diku, ne e bëjmë atë përmes dy hapave. Faktori i parë është akses me kredencialet tona, por atëherë na duhet një konfirmim i jashtëm nëpërmjet një faktori të dytë. Normalisht është zakonisht një kod që marrim në formën e një mesazhi me tekst në telefonin tonë ose konfirmojmë seancën nga një pajisje me llogarinë dhe ka filluar.

Ekziston një evolucion i këtij faktori të dytë të njohur si U2F, Faktori 2 Universal, gjë që përmirëson sigurinë dhe besueshmërinë e vërtetimit të dyfishtë. Për atë hardueri shtesë është i nevojshëm për të pasur akses në një llogari, ky harduer është faktori i dytë për të verifikuar llogarinë tonë. Dhe ai harduer për të cilin po flasim janë çelësat e sigurisë.

iOS 16.3

iOS 16.3 dhe çelësat e sigurisë

iOS 16.3 prezantoi përputhshmërinë e çelësave të sigurisë për të hyrë në ID-në tonë të Apple kur e nisim diku nuk jemi të kyçur. Me këto çelësa, ajo që Apple dëshiron të bëjë është të parandalojë mashtrimet e identitetit dhe mashtrimet e inxhinierisë sociale.

Çelësat e aksesit në iOS 16.3
Artikulli i lidhur:
Beta e parë e iOS 16.3 prezanton mbështetjen për çelësat e sigurisë 2FA

Falë këtyre çelësave të sigurisë vërtetimi me dy faktorë përmirësohet pak. Mos harroni se të dhënat e para janë ende fjalëkalimi i Apple ID-së tonë, por faktori i dytë është tani çelësin e sigurisë dhe jo kodin e vjetër që është dërguar në një pajisje tjetër në të cilën seanca jonë tashmë kishte filluar. Me faktin e thjeshtë të lidhjes së çelësit, ne do të mund të fitojmë akses duke kapërcyer këtë hap të dytë, sepse hapi i dytë është në thelb vetë çelësi.

Çelësat e hyrjes FIDO

Çfarë na nevojitet për të filluar përdorimin e këtij verifikimi të përmirësuar me dy hapa?

Apple e përcakton qartë atë në faqen e saj të mbështetjes. Është e nevojshme të ketë të një sërë kërkesash përpara se të filloni të përdorni çelësat e sigurisë pa dallim. Këto janë kërkesat:

 • Të paktën dy çelësa sigurie të certifikuara FIDO® që funksionojnë me pajisjet Apple që përdorni rregullisht.
 • iOS 16.3, iPadOS 16.3 ose macOS Ventura 13.2 ose më vonë në të gjitha pajisjet ku jeni identifikuar me Apple ID.
 • Aktivizimi i vërtetimit me dy hapa për ID-në tuaj të Apple.
 • Një shfletues ueb modern.
 • Për t'u identifikuar në Apple Watch, Apple TV ose HomePod pas konfigurimit të çelësave të sigurisë, ju nevojitet një iPhone ose iPad me një version softuerësh që mbështet çelësat e sigurisë.

Me pak fjalë, ne kemi nevojë të paktën dy çelësa sigurie, të gjitha pajisjet e përditësuara në iOS 16.3 dhe një shfletues uebi modern.

Çelësat e sigurisë së Apple ID FIDO

Kufizimet e çelësit të sigurisë për Apple ID-në tonë

Në pamje të parë, ky sistem duket se ka shumë gjëra të mira, veçanërisht jo në varësi të një kodi gjashtëshifror sa herë që duam të hyjmë në llogarinë tonë Apple ID. Megjithatë, si të gjitha mjetet, ata kanë kufizimet që mund të bëjnë ndryshim kur përdorni ose jo funksionalitetin.

Apple ka theksuar sa vijon brenda uebfaqen e tyre:

 • Nuk mund të identifikohesh në iCloud për Windows.
 • Nuk mund të identifikohesh në pajisjet më të vjetra që nuk mund të përmirësohen në një version të softuerit të pajtueshëm me çelësat e sigurisë.
 • Llogaritë e fëmijëve dhe ID-të e menaxhuara të Apple nuk mbështeten.
 • Pajisjet Apple Watch të çiftuara me iPhone të një anëtari të familjes nuk mbështeten. Për të përdorur çelësat e sigurisë, fillimisht konfiguroni orën me iPhone tuaj.

Me këto kufizime Apple synon të fokusohet te vetë përdoruesi ekskluzivisht për të mbrojtur informacionin e tij. Kur fillojmë të prezantojmë llogaritë e përbashkëta të përdoruesve ose llogaritë e familjes, ne hapim pak informacionin tonë për njerëzit e tjerë dhe kjo na bën të pambrojtur. Standardet e reja të inkorporuara në iOS 16.3 së bashku me çelësat e sigurisë Ato funksionojnë vetëm nëse kemi një Apple ID të individualizuar dhe të mbyllur për funksione të tilla si Familja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.