Cili është miniLED që iPad dhe Mac i ardhshëm i Apple mund të kenë

Pasi braktisi ekranet LCD në modelet kryesore të iPhone, Apple mund të ndërmarrë një hap të ngjashëm në ekranet e iPad dhe Mac, por duket se kësaj here nuk do të përdorte ekranet OLED por një teknologji të re të quajtur miniLED Ka karakteristikat e veta që e bëjnë atë më të përshtatshëm për këto pajisje më të mëdha. Çfarë është miniLED? Ne ju shpjegojmë më poshtë.

Ne tashmë ishim në gjendje të flisnim me Xavi Mestre, një ndjekës shumë aktiv që mori pjesë në Podcast Daily tonë (lidhje) që ia kushtojmë kësaj teme. Për të përfunduar informacionin dhe për ta bërë atë të arritshëm për të gjithë, jo vetëm pasuesit e podcastit, ai na ndihmoi të shkruajmë një artikull në të cilin ne shpjeguam në një mënyrë shumë të thjeshtë se çfarë duhet të dini në lidhje me këtë lloj ekrani të ri.

Ndriçimi i pasmë është ndryshimi i madh

Si fillim, ne do të shpjegojmë përafërsisht se si funksionon një panel LCD LCD dhe si janë evoluar ato vitet e fundit. Në këto panele, pikselët, për t'u ndezur, duhet të ndriçohen nga mbrapa. Për këtë, zakonisht përdoret një LED i bardhë (prandaj dhe emri). Panelet LCD LCD kanë një cilësi të shkëlqyeshme vizuale dhe kolometri, por ato gjithashtu kanë një problem të madh: paaftësinë për të qenë në gjendje të shfaqin të zezë, pasi ato gjithmonë përfundojnë të kenë një lloj drite të mbetur në anën e pasme. Kjo dritë e mbetur në anën e pasme bën që pikselët e zi të duken shumë gri të errët dhe kjo gjithashtu ka efekte të tjera: kufizon kontrastin, zvogëlon këndet e shikimit dhe tregon ngjyra më pak të gjalla, më të heshtura.

Për t'u përpjekur për të zbutur këtë mungesë, industria shpiku një mënyrë më të mirë për të ndriçuar pikselët, e cila nuk ishte asgjë tjetër përveç vendosjes së më shumë LED-ve në zona të ndryshme të ekranit. Me këtë ata arritën të ndriçonin vetëm zonat që ishin të nevojshme dhe të linin ato në të cilat duhej të tregohej një e zezë e pastër. Kjo gjithashtu përmirësoi kontrastin dhe çoi në teknologji shumë efektive të ndriçimit të dritës si LED me Array të Plotë ose më së fundmi QLED, të cilat janë akoma në thelb i njëjti sistem. Këto sisteme arrijnë të vendosin pas ekranit një numër të lartë LED (midis 100 dhe 500) që lejojnë rregullimin e mbylljes shumë më efektive dhe për këtë arsye, përmirësoni në mënyrë aktive kontrastin dhe të jeni në gjendje të fikni çdo LED për të arritur një të zezë pa atë dritë të mbetur.

E ardhmja e afërt kalon përmes miniLED

MiniLED është afërsisht një evolucion i shkëlqyeshëm i ndriçimit të pasmë të paneleve LCD LCD të një jete, ku tani në vend që të kemi 15-100-300-500 LED që ndriçojnë panelin, mund të implementohen më shumë se 15000 që mund të errësohen individualisht për të treguar kolometri më të mirë, kontrast më të mirë dhe për të arritur një të zezë më të thellë. Shtë e vërtetë që është larg 8.294.400 pikave të dritës që japin panelet 4K OLED, ku secili piksel është i aftë të ndizet ose fiket vetvetiu.

Një avantazh i madh i këtyre paneleve miniLED është se ne heqim qafe problemet e tjera të natyrshme të teknologjisë OLED, të tilla si degradimi i diodave të dritës organike dhe djegia / mbajtja më shumë se e mundshme për shkak të ekspozimit të gjatë të imazheve të përsëritura (këtu do të futen në menutë e aplikacioneve ose programeve që shfaqen vazhdimisht në ekran gjatë gjithë ditës së punës).

Hapi tjetër është microLED

Evolucioni natyror i teknologjisë miniLED është microLED, aktualisht me kosto të lartë të prodhimit që parandalojnë përdorimin e tij në pajisje si ato për të cilat po flasim, por që Ata arrijnë të vendosin sa më shumë LED në ekran, në mënyrë që të barazohet me OLED, secili piksel ka ndriçimin e vet, por pa problemet e shkaktuara nga OLED. Por kjo është diçka që nuk do ta shohim akoma.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.