Çfarë është VPN dhe për çfarë shërben?

VPN

Una VPN nuk është thjesht një gjë piratësh. Kam disa vite që jam lidhur me internetin përmes një VPN për arsye të ndryshme. Ofruesi im i telefonisë dhe të dhënave është Movistar. Shumë herë konkurrenca ka insistuar tek unë me oferta shumë joshëse për të bërë një transportueshmëri të shërbimeve të tyre, por e vërteta është se unë jam shumë i kënaqur me cilësinë e gjithçkaje që ata më ofrojnë, dhe unë nuk do të ndryshoj.

Por jo gjithçka është përparësi. Ai është pak ISP zgjedhës. Zakonisht bllokon faqet e internetit që i konsideron "të pasigurta" ose me përmbajtje të dyshimtë dhe të papërshtatshme, të tilla si exvagos, për shembull, dhe kufizon shkarkimet masive të skedarëve të vendosur në servera të caktuar, pa ditur nëse përmbajtja e tyre është e ligjshme apo jo. Gjithashtu thuhet se kufizojnë lidhjet e platformave video streaming që konkurrojnë me Movistar TV. I shëmtuar, shumë i shëmtuar.

Por falë lidhjes time VPN i anashkaloj të gjitha ato kufizime. Movistar e di që unë lidhem me serverin e VPN tim, dhe asgjë tjetër. Nga atje ai nuk e di se cilat faqe vizitoj, cilat televizione shikoj dhe çfarë shkarkoj. Dhe gjithçka më vjen duke përfituar nga çdo bajt i fundit i lidhjes sime fibrale simetrike 600 Mb. Një e fundit.

Farë është një VPN?

VPN

Hyrja në internet përmes një VPN ju jep privatësi dhe siguri.

Nëse akoma nuk e dini çfarë është një VPN, ne konfirmojmë që është një Rrjet Virtual Privat ose, çfarë është e njëjtë, rrjeti virtual privat. Shtë një teknologji rrjeti që lejon një ose më shumë pajisje të lidhen në një rrjet privat virtual, përmes një rrjeti publik siç është interneti, pa pasur nevojë që pajisjet në fjalë të lidhen fizikisht me njëra-tjetrën si në një intranet ose të jenë në i njëjti vend.

Në këtë mënyrë, dy ose më shumë pajisje mund të lidhin dhe shkëmbejnë të dhëna të koduara në mënyrë të sigurt dhe private përmes një emri përdoruesi dhe fjalëkalimi. Nëse dikush përgjon të dhënat, ato janë të koduara, duke e bërë të pamundur hakimin.

Për çfarë është ajo?

Një lidhje VPN përdoret nga të gjitha kompanitë për të lejoni që punonjësit tuaj të lidhen nga kudo me rrjetin e korporatave, (me shumë bum kohët e fundit për shkak të rritjes së teleworking) në të cilën ata mund të kenë qasje në burimet e tyre të korporatave në mënyrë të sigurt.

Përveç sigurisë së ofruar nga ky lloj lidhjeje, jo vetëm me kompaninë tuaj, por edhe në një nivel privat, veçanërisht nëse e bëni atë përmes Wi-Fi publik ose të pasigurt, gjithashtu ju mund të "simuloni" nga ku lidheni. Kur miku im Lars zgjedh Danimarkën, ai mund të ketë qasje në të gjitha shërbimet video video daneze nga shtëpia e tij në Spanjë, të cilat janë të kufizuara logjikisht në shikimin në atë vend nga e drejta e kopjimit.

Dhe siç kam komentuar më parë, ju i fshehni ofruesit tuaj të internetit se cilat faqe në internet vizitoni, ku lidheni dhe çfarë shkarkoni, duke mos lejuar që ajo të kontrollojë atë që po bëni në rrjet. Përmblidhen në dy fjalë: liria dhe siguria.

Dua një VPN. Ku ta filloj?

VPN

Një ofrues i mirë i VPN duhet të ketë shumë servera.

Shtë shumë më e thjeshtë sesa duket. Ju duhet vetëm një Ofruesi i shërbimit VPN. Në treg ekzistojnë dy lloje, falas dhe me pagesë. Rekomandimi im është që të mos mendoni as për të provuar ato falas.

Nëse tashmë nuk duhet t'i besoni asnjë aplikacioni falas që mund ta instaloni në pajisjen tuaj, imagjinoni një ofrues VPN që di saktësisht gjithçka që bëni në internet. A rrezik shumë i lartë.

Kështu që do t'ju duhet të përdorni një të paguar. Keni disa që ofrojnë shërbime të mira, të tilla si NordVPN, CyberGhost ose ExpressVPN, ndër të tjera. Nëse më parë tashmë ju kam thënë që e kam shumë të qartë që Movistar është ofruesi im i internetit, unë gjithashtu ju them se pasi provova disa VPN, për mua më e mira është NordVPN.

Pse e përdor NordVPN?

Sepse është ndërmarrja udhëheqës botëror në rrjetet VPN. Për një kosto prej 3 Euro në muaj apo më shumë, ai përfshin një seri karakteristikash që asnjë kompani tjetër nuk mund t'ju ofrojë.

VPN

Të qenit në gjendje të ndryshoni vendin e lidhjes suaj të internetit ka përparësitë e veta.

 • servers. NordVPN aktualisht ka 2245 serverë të vendosur në 56 vende të ndryshme. Shumica janë në Bashkimin Evropian, por numërimi i territoreve të Amerikës Veriore dhe Jugore tashmë arrin më shumë se 900
 • aplikimet. Aplikacionet e tij janë në dispozicion për pothuajse çdo sistem operativ. Shfletimi anonim i VPN-së për përdoruesit e Android dhe iOS është shumë i thjeshtë dhe, si versioni desktop i Windows dhe OS X, aplikacionet janë të lehta për tu instaluar dhe vepruar. Përdorimi i një aplikacioni NordVPN është shumë i lehtë.
  Të gjitha versionet ekzekutohen nga cilësimet e paracaktuara kur i hapni për herë të parë, duke siguruar që të mund të përdorni një server VPN menjëherë jashtë kutisë. Ndryshimi i serverave dhe vendeve kërkon vetëm një klikim dhe aplikacioni zgjedh automatikisht serverin me performancën më të mirë.
 • Bypass flokët e vendndodhjes. Anashkalimi i geoblocks është relativisht i lehtë kur përdorni NordVPN. Kompania madje ofron një "veçori Smartplay" të veçantë për t'ju ndihmuar ta bëni këtë, e cila është në thelb një proxy i integruar i projektuar për të përcjellë sinjalin tuaj përmes gjeobllokëve, drejtpërdrejt në shërbimet e transmetimit si Netflix.
  NordVPN, si çdo ofrues tjetër, përballet me përpjekje gjeo-bllokuese nga shërbimet e transmetimit të madh. Ofruesit e shërbimeve VPN duhet të azhurnojnë serverat e tyre (dhe adresat IP të lidhura me to) rregullisht.
VPN

Vendosja e një iPhone me NordVPN është shumë e thjeshtë.

 • Shpejtësi. NordVPN e faturon veten si "ofruesi më i shpejtë i VPN në botë", por për t'ju thënë të vërtetën, kjo varet shumë nga serveri me të cilin jeni lidhur, pavarësisht nëse është "i ngarkuar" shumë ose jo, dhe distanca deri në të. E sigurt është që nëse ngadalësoni shumë për shkak të këtyre faktorëve, ai automatikisht do të kërkojë një tjetër që shkon më shpejt. Ndërsa keni kaq shumë servera, mund të blofoni për të siguruar që është më i shpejti.
 • çmim. E vërteta është se pajtohuni NordVPN nuk është një shpenzim shumë i lartë. Nëse merrni një plan dy ose tre vjeçar, kushton 3,11 Euro në muaj. Plani vjetor, me 6,22 Euro në muaj, dhe nëse merrni një plan shumë të shkurtër njëmujor, ju kushton 10,64 Euro. Ju mund të bëni një provë falas prej tre ditësh, përpara se të merrni një plan.
 • Siguri. Për mua privatësia e të dhënave të mia dhe historia e shfletimit tim është thelbësore. Isshtë një kompani me qendër në Panama, me një politikë të rreptë "pa regjistrim". Protokollet e kriptimit që përdor janë më të mirat: OpenVPN, PPTP, L2TP / IPSec dhe së fundmi IKEv2 / IPSec. Kjo e fundit ofron garancitë më të mira të sigurisë sot, është ajo që Apple përdor për të mbrojtur aplikacionet e saj iOS dhe Mac OS dhe e bën NordVPN një nga shërbimet më të sigurta të VPN.
 • Klient. Shërbimi ndaj klientit është i disponueshëm 24/7. Përveç mbështetjes së bisedës dhe pyetjeve në internet, ajo ka një listë të konsiderueshme të udhëzimeve në faqen e saj të internetit për t'ju ndihmuar në çdo kohë të dhënë.

Epo shpresoj tani ta keni pak më të qartë çfarë është një VPN dhe cilat përfitime i sjell një përdoruesi të veçantë. Nëse e keni arritur deri më tani, jam i sigurt që nuk do të bëni një fytyrë të çuditshme kur dikush do t'ju flasë për një VPN, si ajo që më dha shoku im Lars.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   José dijo

  Si një kompani që dëshironi të më shisni një VPN, më duket si një gjë e mirë, por a do t'ju tregojë ndokush pse do ta punësoj? Unë e lë routerin tim të demitarizuar me një DMZ dhe kaloj të gjithë lidhjen me një router tjetër, ka modele dhe altoparlantë shumë të mirë të ASUS me firewall-in e tyre dhe nuk kam nevojë të marr një VPN. Një VPN për një kompani me vendndodhje të ndryshme dhe një vizualizim midis tyre nëse është i saktë, por për atë që komentoni këtu ...

 2.   Rebeç dijo

  Shtë e qartë se kompanitë kanë nevojë për çdo ditë për të menaxhuar më mirë për të mbrojtur të dhënat e tyre, sepse çdo ditë gjithçka është gjithnjë e më e kompjuterizuar. Unë besoj se ajo që ju jep NordVPN është lehtësia për të mbrojtur veten pa qenë e nevojshme të jeni ekspert në sigurinë e kompjuterit. E vërteta është se nëse kushton 3 euro në muaj dhe më jep një zgjidhje garancie që nuk varet nga njohuritë që kam dhe me të cilat do të jem më e qetë, sepse paguhen pa problem.

  1.    Toni Cortes dijo

   Ke te drejte. Për koston e ulët që përfaqëson në muaj, ju keni një seri përparësish shumë të rëndësishme pa qenë nevoja të jeni një mësues feje kompjuteri. Përdorimi i VPN-ve po përhapet gjithnjë e më shumë në vendin tonë. Faleminderit per komentin