Çfarë do të thotë ardhja e iOS 14.5 për përdoruesin

iOS 14.5

iOS 14.5 është afër cepit, një sistem i ri operativ nga kompania Cupertino që padyshim do të përsosë iOS 14 dhe do të hedhë themelet për të ardhmen e iPhone dhe iPad pa dyshim. Sidoqoftë, me çdo azhurnim të ri Apple ju jep, por gjithashtu ju merr juve.

Ne do të analizojmë se çfarë do të thotë për përdoruesin ardhja përfundimtare e iOS 14.5 që është afër cepit dhe cilat janë të gjitha ato lajme për të cilat duhet të jemi të përgatitur. IPhone juaj do të ekzekutojë versionin më të fundit dhe më të sigurt të iOS, por… a janë të gjitha përparësitë?

Kur do të mbërrijë iOS 14.5 në iPhone tonë?

Pyetja e madhe, ajo që dimë është se Apple do të nisë këtë sistem operativ në orën 19:00 pasdite. (Spanjë), por ne nuk jemi aq të qartë në ditën e saktë të lëshimit, kjo për faktin se ekzistojnë një seri "beta" që janë versione provë të sistemit operativ dhe që janë ende në atë procedurë për momentin.

Apple Maps me veçori të reja në iOS 14.5 beta

Nga ana e saj, gjithçka tregon se para fundit të prillit do të kemi në dispozicion shkarkimin dhe instalimin e iOS 14.5 në iPhone tonë, nëse doni të siguroheni thjesht shkoni te Cilësimet> Të përgjithshme> Përditësimi i softuerit dhe mund të kontrolloni statusin e iOS dhe versionin e tij të fundit.

Risitë e iOS 14.5 që duhet të dini

Më në fund mund të zhbllokoni iPhone-in tuaj me një maskë

Ardhja e maskës në jetën tonë të përditshme e ka bërë të vështirë kombinimin e saj me FaceID. Apple dëshironte të shkonte një hap përpara duke lejuar identifikimin e njerëzve përmes fytyrës së tyre, megjithatë, kohët e fundit kjo ka shkaktuar një mosfunksionim të tmerrshëm pasi që Face ID nuk do të interpretojë fytyrën tuaj nëse keni veshur një maskë.

Apple ka kërkuar një zgjidhje, të paktën për ata njerëz që përveç iPhone kanë një Apple Watch. Ardhja e iOS 14.5 do të sjellë gjithashtu një azhurnim të Apple Watch që do të na lejojë të zhbllokojmë iPhone lehtë, për sa kohë që kemi Apple Watch të zhbllokuar asgjë më shumë sesa të bësh gjestet e nevojshme. Përveç kësaj, Apple Watch do të lëshojë një njoftim në lidhje me të në rast se duam të bllokojmë qasjen e paautorizuar në iPhone tonë.

Kjo i ka shërbyer mirë Apple për të mbledhur ankesa të mira, jo pak përdorues kanë konsideruar se një lexues i gjurmëve të gishtave nën ekran ishte diçka që pritej në një terminal me diapazonin më të lartë. Ndërkohë, përdoruesit që nuk kanë një Apple Watch të pajtueshëm do të qëndrojnë siç ishin.

Kufizoni gjurmimin nga aplikacionet

Apple do të vazhdojë të vërë bast shumë në privatësi, ka vendosur ta thërrasë Transparenca e Ndjekjes së Aplikacioneve dhe përbëhet nga një sistem që do të na lejojë të kufizojmë mënyrën në të cilën aplikacionet hyjnë në identifikuesin reklamues të pajisjes sonë. Pasi ta kemi autorizuar, gjithmonë mund të anulojmë azhurnimin e përmendur Cilësimet> Privatësia> Ndjekja nëse dëshirojmë kështu.

Në këtë mënyrë ne mund të vazhdojmë ta konsiderojmë iPhone si një nga terminalet më të sigurt në treg, diçka që duhet përshëndetur gjithmonë.

Përputhshmëria me kontrollorët e rinj të lojërave

Nisja e PlayStation 5 dhe Xbox Series X Beingshtë një çmenduri e vërtetë, nuk po i referohemi arritjeve, por pikërisht stokut të pakët që po shkakton zemërimin e një grushti të mirë të tifozëve të të dy markave.

Kjo risi vjen ngadalë, por kurrë nuk është vonë nëse lumturia është e mirë. Me iOS 14.5 kontrolluesit e Xbox dhe PlayStation 5 (DualSense) do të jenë në gjendje të punojnë de formës definitive. Funksionaliteti i Bluetooth i iPhone dhe iPad aktualisht është i kufizuar, një fakt i pakuptueshëm pasi që këto kontrolle nuk kanë problem të ekzekutohen me lloje të tjera të pajisjeve nga markat përtej atyre të Cupertino. Përveç kësaj, ne do të jemi në gjendje të rregullojmë veprimet e kryera nga telekomanda.

Kërkoni për Emojis dhe boot horizontale në iPad

iPadOS është ende një version vitaminoz i iOS. Sidoqoftë, Apple vazhdon të përmirësojë disa aspekte që duken të turbullta më shumë se gjithçka tjetër. Në këtë rast, iPad është një pajisje që fton të përdoret horizontalisht, si me ekranin e Mac-ve. Disa vjet pas lansimit të tij, Apple ka vendosur që është koha e mirë për ta kthyer bllokun.

Tani nëse e ndezim iPad-in tonë në formatin peisazh, molla do të shkojë në drejtimin e duhur në mënyrë që të duket se është e pozicionuar natyrshëm. Po kështu, iPadOS do të trashëgojë në versionin e tij 14.5 edhe motorin e kërkimit Emoji që aktualisht është i integruar në iOS.

Emoji i ri dhe funksionalitete të ndryshme

Apple vazhdon të integrojë lajmet për iOS në lidhje me Emojis. Sinqerisht, është duke u bërë pothuajse e pamundur të gjesh Emoji-n që po kërkojmë, megjithatë, tani do të shfaqet një referencë për AirPods Max dhe një rritje në shumëllojshmëri për sa i përket emojive përfshirëse kaq të zakonshme.

  • Modaliteti i karikimit celular që do të optimizojë baterinë me bateritë e jashtme
  • Shkurtore të reja të paracaktuara
  • Modaliteti DualSIM gjithashtu me lidhje 5G (deri më tani kishte vetëm një linjë me 5G)
  • Hardware hesht mikrofonët iPad kur kyçim ekranin

A ia vlen të azhurnohet në iOS 14.5

Përditësimet e IOS-it kanë tendencë të jenë veçanërisht të rëndësishme kur flasim për sigurinë, të gjitha përmirësimet e tyre vit pas viti përfshijnë pjesë të mëdha në atë perspektivë, është për të gjithë këtë që si rregull i përgjithshëm është gjithmonë një ide e mirë për të azhurnuar iPhone tonë në ato më të fundit version.

iOS 14.5 dhe Siri

Megjithatë, Ne gjithmonë mund të zgjedhim të presim me maturi për një ose dy ditë derisa të kontrollojmë që funksionimi i përgjithshëm i azhurnimit është i mirë, Për të cilën unë ju rekomandoj që të shtoni iPhone News në faqeshënuesit tuaj dhe të ndaleni aty ku do t'ju mbajmë të informuar deri në minutën e të gjitha lajmeve në lidhje me produktet e kompanisë. Kupertino.

iOS 14.5 Ai do të mbërrijë i mbushur me lajme, disa prej tyre priten shumë nga përdoruesit dhe Apple është mësuar të marrë ato Gjërat bluhen ngadalë, mund ta kontrollojmë duke e rishikuar historia e iOS në Malavida.

Ndërkohë, ne tashmë kemi prezantuar lajmet e saj kryesore dhe datën e përafërt të nisjes, tani është radha juaj të shkoni Cilësimet> Të përgjithshme> Përditësimi i softuerit dhe kontrolloni nëse ka ardhur koha për të instaluar iOS 14.5 në iPhone tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.