Një çiklist pëson djegie të shkallës së tretë pasi ka rënë nga biçikleta e tij dhe ka marrë flakë iPhone-in e tij

iphone-6-zjarri

Nëse zakonisht shikoni programe mbijetese ose thjesht ju pëlqen tema, me siguri e dini që nëse nuk keni ndonjë objekt për të ndezur një zjarr, opsioni më i mirë është bateria e smartphone-it tuaj. Kur përbërësit e baterisë bien në kontakt me një goditje që shkakton një deformim të baterisë, ato bien në kontakt, duke lëshuar një zjarr të vogël që mund ta përdorim për të ndezur një zjarr zjarri. Duke lënë mënjanë funksionet shtesë që smartfonët tanë mund të na ofrojnë dhe që nuk parashikohen në karakteristikat e prodhuesve, sot ne po flasim për rastin e një çiklisti nga Sidnei i cili pësoi një aksident në një biçikletë dhe ra mbi pajisja mori flakë duke shkaktuar djegie të shkallës së tretë.

Siç mund ta lexojmë në Sydney Morning Herald:

Një çiklist në Sidnej u dogj rëndë kur iPhone i tij shpërtheu pas rënies së tij. Gareth Clear, 36 vjeç, tha se iPhone ishte në xhepin e pantallonave të tij dhe mori flakë pasi ai ra nga biçikleta e tij ndërsa ishte për një udhëtim të Dielën pasdite.

"Unë pashë tym që dilte nga xhepi i pasmë i pantallonave të mia dhe papritmas ndjeva një ndjesi të tmerrshme dhimbjeje". Deklaroi Gareth. Ai më tej pohoi se ndjeu “nxehtësi të padurueshme” kur iPhone filloi të digjej në pantallona, ​​një zjarr që zgjati vetëm disa sekonda.

Byroja Australiane e Konsumatorëve shprehet se po heton këtë aksident por që për shkak të faktit se telefonët inteligjentë po dobësohen, numri i aksidenteve të këtij lloji po rritet.

Madhësia e tkurrjes dhe deltat e pajisjeve portative, së bashku me pritjet e konsumatorëve për jetën e baterisë janë sfiduese për prodhuesit e baterive. Bateritë litium janë të prekshme nga një ndikim i rëndësishëm fizik që mund të shkaktohet nga ndarësit e elementeve të ndryshëm që përbëjnë baterinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.