Çipi T2 hesht mikron e iPad Pro në mënyrë që ata të mos mund të na spiunojnë

Po, ne vazhdojmë me lajmet në lidhje me iPad Pro 2020 të ri të prezantuar nga Apple marsin e kaluar dhe është se ky iPad shton një funksion të rëndësishëm për sa i përket privatësisë së përdoruesit, dhe kjo falë çipit T2 që shtohet në brendësi të pajisjes mikrofoni është anuluar tërësisht nga hardueri kështu që ata nuk mund ta aktivizojnë atë.

Anulimi i mikrofonit kërkon mbylljen e kapakut të iPad Pro dhe është i disponueshëm vetëm në modelet e reja, të cilat janë ato që përfshijnë këtë çip. Ashtu si me MacBook Pro të ri 2019, sigurinë dhe privatësinë në sajë të këtij çipi rritet ndjeshëm.

Të gjitha këllëfët e IMF e mbështesin këtë veçori

Dhe bëhet fjalë për mbyll kapakun Me një mbulesë dhe në këtë hap, gjithçka që ju nevojitet është një pajisje shtesë e pajtueshme që është e certifikuar nga Apple MFI. Ky çertifikim shtohet nga disa produkte që kemi në treg dhe mes tyre edhe ato që Apple shet në faqen e saj të internetit të markave të tilla si Logitech, Simmetry, Dux, etj, përveç atyre të kompanisë, padyshim.

Mund të themi se kjo është një mënyrë e drejtpërdrejtë për të mbajtur të sigurt privatësinë e njerëzve në një mënyrë të drejtpërdrejtë dhe është që sapo të mbyllet kapaku i iPad, mikrofoni shkëputet nga pajisja, kështu që është e pamundur ta aktivizoni atë në distancë. Kompania mund të zbatojë këtë funksion të sigurisë në pjesën tjetër të pajisjeve që ata paraqesin në të ardhmen dhe kjo është që kamera iPad është e mbuluar plotësisht me mbulesat aktuale kështu që është e pamundur që ajo të "shohë" diçka nga ajo që po bëjmë kur pajisja nuk është në përdorim. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jordi Gimenez dijo

  Një detaj tjetër i rëndësishëm është se ai tani do të zbatohet në modelet e mëposhtme të Apple, kështu që është diçka shumë interesante për privatësinë e njerëzve.

  të fala