A është Amazon Fire TV Cube Competition për Apple TV?

Kushdo që ka përdorur një produkt nga diapazoni Fire për televizione, në thelb Fire Stick, e di se kjo është një pajisje e prodhuar shumë mirë që kryen të gjitha aftësitë e saj në një mënyrë të lehtë dhe miqësore për përdoruesit. Ndoshta "Smart TV" më i mirë në intervalin e tij të çmimeve.

Sidoqoftë, Amazon tani po hyn edhe në tregun kompleks të Smart TV me Fire TV Cube. Le të hedhim një vështrim në të dy pajisjet dhe të mendojmë nëse Amazon Fire TV Cube mund të jetë me të vërtetë një garë për Apple TV 4K. sipas çmimit dhe veçorive.

Të dy pajisjet kanë pajtueshmëri Dolby Atmos dhe Dolby Vision me HDR në transmetimet e tyre me rezolucion 4K. Ndërsa Apple TV 4K ka Siri Remote, fituesin e qartë në këtë drejtim, Amazon vë bast në telekomandën e tij tradicionale me një buton që aktivizon funksionalitetin e kontrollit të zërit Alexa.

Kujtojmë që Fire TV Cube në Amazon ka një Version i personalizuar i Android, ndërsa Apple TV 4K ka tvOS, projektuar nga kompania Cupertino dhe bazuar në iOS. Në nivelin e funksionimit në të dy sistemet ne gjejmë qasje të plotë në Netflix, Prime Video, Dinsey + dhe pjesa tjetër e ofruesve (madje edhe Apple TV).

Kjo do të varet nga cili sistem jeni më i kënaqur, Unë personalisht e kam shtëpinë time të integruar me Alexa dhe ky duhet të jetë një faktor i rëndësishëm blerje nëse vendosni midis njërës apo tjetrës, nëse keni pajisje më të përputhshme dhe si do t'i menaxhoni ato.

Duhet të theksohet se Fire TV Cube ka një kabëll shtesë IR dhe një përshtatës Ethernet, por i mungon një HDMI i përfshirë në paketë, diçka që unë nuk e kuptoj mjaft, do të ketë pak përdorues që janë të hutuar dhe nuk mund të lëshojnë zjarrin e tyre Kubi TV. Tani vjen ndryshimi i madh, çmimi, ndërsa Apple TV 4K është mbi 180, Kubi Fire TV (me 16 GB hapësirë ​​ruajtëse) fillon nga 119,99 euro në Amazon (lidhje), dhe ndoshta do të bjerë në oferta specifike. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.