1.400 miliardë thirrje video në WhatsApp më 1 janar

WhatsApp Isshtë shërbimi i mesazheve të menjëhershme që preferohet nga shumica dërrmuese e përdoruesve, ne tashmë e dinim, por kjo nuk do të thotë që vit pas viti figurat e saj stratosferike në lidhje me komunikimin midis përdoruesve të saj ndalojnë të na befasojnë, të paktën ata më befasojnë çdo herë që ofroni këtë informacion.

Më shumë se 1.400 milion thirrje dhe thirrje video janë bërë përmes WhatsApp gjatë natës së Vitit të Ri. Këto të dhëna befasuese na e bëjnë të qartë se WhatsApp dhe si parazgjedhje Facebook nuk ndalet së korruri suksese që lidhin njerëzit, veçanërisht në kohë pandemike.

Siç është publikuar nga Facebook, këto të dhëna paraqesin një rritje prej 50% krahasuar me të njëjtën ditë të vitit të kaluar. Realiteti është se thirrjet video WhatsApp janë përmirësuar dukshëm në cilësi në kohët e fundit, duke u përballur drejtpërdrejt me një shërbim të provuar si FaceTime. E gjithë kjo për më shumë se 2.000 milion përdorues të shpërndarë në 180 vende, më përfaqësuesja është Kina ose India. Qesharak, sepse kemi menduar që WeChat do të ishte mediumi kryesor në gjigantin aziatik. Sa i përket aplikacioneve të tjera të tilla si Facebook Messenger ose Instagram, kompania thotë se përdorimi është rritur, por ato nuk kanë qenë aq specifike sa i përket të dhënave.

Nga ana tjetër, Mark Zuckerberg është i lumtur që WhatsApp është bërë aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shtë e qartë se situata e shkaktuar nga COVID-19 ka bërë që shumë përdorues të familjarizohen me thirrjet video WhatsApp, si dhe thirrjet normale, diçka që përdoruesit e iOS, për shembull, nuk e morën parasysh aq shumë. Si një avantazh, WhatsApp është i pajtueshëm në platforma të ndryshme dhe gjithçka tregon se së shpejti ne do të jemi në gjendje ta përdorim atë edhe në Mac ose PC për këtë lloj komunikimi. Ne prisnim më të keqen e WhatsApp nga dora e Facebook, por nuk ka qenë kështu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.