10 vjet lëshime: përsëri në 2007

Lëshimi i iPhone origjinal.

29 qershori 2007 ishte dita më e pritur e vitit për shumë njerëz në SH.B.A. për muaj me radhë. Konkretisht, që nga 9 janari i mëparshëm Steve Jobs paraqitur botës një mënyrë për të kuptuar telefoninë si kurrë më parë dhe kjo mbetet edhe sot. Një vizion ku teknologjia ishte më afër se kurrë me përdoruesin dhe që do të përfundonte në kushtëzimin e kompanive të tjera në treg gjatë viteve në vijim.

Më 29 qershor 2007, telefoni i parë Apple doli në shitje, bast i tij më i madh deri më tani. Ishte pika e parë në rrip. Tulla e parë që do të ndërtohet një ndarje e produktit të ri që sot është tashmë segmenti më i rëndësishëm te kompania. IPhone origjinal. Sot është XNUMX vjetori.

29 Qershor 2007: Dita e Pritjes

E premtja ka qenë dhe është dita tradicionalisht më e pritur nga ata punëtorë që e përfundojnë javën e tyre të punës atë ditë, duke i dhënë kështu fundjavës. Sidoqoftë, ajo e Premte ishte veçanërisht e shënuar në kalendar për të gjithë ata që dëshironin të merrnin një nga njësitë e pajisjes së re që karizmati Apple nxori në shitje.

Atë ditë, pa e ditur, Ata filluan një traditë që mbetet në fuqi edhe sot dhe kjo nuk është askush tjetër përveç orëve në radhë dhe madje edhe ditëve para se një iPhone i ri të dalë në shitje. Asgjë e tillë nuk është parë kurrë më parë dhe asnjë kompani tjetër në sektor nuk ka arritur ta përsërisë atë deri më tani. Ishte e qartë se ky iPhone nuk ishte vetëm një produkt tjetër.

Një nga komentet që pasqyron ndjenjën e asaj kohe është ai i shprehur nga një përdorues për botimin Macworld, ku pasi tha se ai kishte shkuar në radhë në dyert e Apple Store me një iPod, një PDA dhe një celular, ai vazhdoi:

Sot kam tre objekte në xhep. Nesër do të kem vetëm një.

Modeli i parë i iPhone debutoi me disa 270.000 njësi të shitura në tridhjetë orët e para pas lëshimit zyrtar të tij. Asgjë nuk ka të bëjë me shifrat që trajtohen tani, por mjaft arritje për një version të parë të një produkti që prishi skemat ekzistuese.

11 korrik 2008 - Konfirmimi

Pak më shumë se një vit pasi përdoruesit e parë ishin në gjendje të vendosnin duart e tyre në iPhone origjinal, një version i ri doli në shitje që korrigjoi disa nga gabimet që mëkati i mëparshëm. IPhone 3G arriti për të konfirmoni angazhimin e Apple për telefoninë mobile dhe le të parashikojmë një të ardhme plot lajme me një ritëm marramendës. Kështu shkoi.

Futja e App Store dhe një lidhje 3G ishin të mjaftueshme për t'i bërë përdoruesit të rrinin në radhë përpara dyqaneve të kompanive pak më shumë se një vit pas lansimit të mëparshëm, diçka e pazakontë për një kohë kur telefonat zgjasnin me vite.

19 qershor 2009: Fillon modeli "S"

Me prezantimin e iPhone 3GS Apple propozon një skemë që ajo vazhdon ta ruajë fort: një vit i rinovimit estetik në të cilin ndryshon numri i modelit dhe një tjetër i rinovimit të brendshëm në të cilin shtohet një "s" pas tij. I njëjti dizajn dy vjet me radhë? Do të ishte e nevojshme të përshtatet.

24 qershor 2010: ngritja e famës

Lëshimi i iPhone 4 ishte një hap i fortë përballë konkurrencës që ishte shfaqur gjatë viteve të fundit. Në vetëm katër ditë Apple ishte në gjendje të vendoste 1,7 milion njësi të iPhone 4, modeli më premium dhe me pamjen më të mirë estetike deri më tani. Dizajni kishte rëndësi, shumë.

Numri i njerëzve në radhë në ditën e lançimit u rrit dhe, tani, situata dukej normale me çdo lëshim të ri.

9 shtator 2011: Siri, a është iPhone 4S i përsosur?

Ky vit shënon një moment të rëndësishëm në historinë e Apple me ardhjen e asistentit të saj virtual në smartphone. Se një zë "brenda" pajisjes mund të kryejë detyra të thjeshta dhe t'i përgjigjet pyetjeve, dukej se përfaqësonte një revolucion të vogël për ata që shikonin të ardhmen me një ajër të ëndërruar. I pari nga shumë rekorde do të vinte atëherë: më shumë se 100 milion iPhone të shitur globalisht deri tani.

21 shtator 2012: një shkëlqim madhështie

Dhe i pesti arriti. Tradhtia e parë e madhe e premtimit se ekranet e vogla janë më të mira dhe jo më të mëdha. Sigurisht, suksesi ishte kumbues: më shumë se 5 milion pajisje të shitura në tre ditë.

20 shtator 2013: duke lënë gjurmë

Këtë vit pashë një nga lëvizjet kryesore të Apple gjatë gjithë historisë: futjen e gjurmës së gishtit si një metodë për zhbllokimin e terminalit. A e kishin bërë të tjerët më parë? Po. A kishin bërë të tjerët më mirë? Jo. Touch ID ishte prova përfundimtare se Apple vendosi busullën dhe pjesa tjetër e prodhuesve vallëzuan tek djali i tyre.

19 shtator 2014 - më i madh se kurrë

Ka shumë video për të ilustruar lansimin e iPhone 6. Asnjë aq i mirë sa ky.

Pak mund ta imagjinojmë atëherë se Apple do të përshtatet gjithashtu me kërkesën e tregut për ekrane më të mëdha në përgjigje të rritjes së famës së konsumit audioviziv në këto pajisje. Pas disa muajsh çmendurie kur bëhet fjalë për rrjedhje dhe thashetheme, iPhone 6 dhe mamuth 6 Plus ata bënë një paraqitje.

Eshtë e panevojshme të thuhet, përgjigja e përdoruesit ndaj këtij ndryshimi ishte më se pozitive. Ishte e nevojshme të flijoheshin vlerat e vjetra për t'u përshtatur me skenarin e ri dhe, rastësisht, për të arritur dyfishin e numrit të iPhone-ve të shitur në tre ditët e para krahasuar me iPhone 5: më shumë se 10 milion.

25 shtator 2015: jeta në rozë

Ngjyra rozë mbërriti dhe 3D Touch mbërriti, teknologjia më e rëndësishme në iPhone që nga Touch ID. IPhone 7 është përshkruar shumë herë si një model 'tranzicioni' për atë që do të shohim këtë vit, por duke shkruar këtë është e pashmangshme për mua të mendoj se iPhone i vërtetë që bëri lidhjen ishte 6s, përfshirë përmirësime që do të përfundonin duke e kthyer tjetrin në modelin gati perfekt. Sa iPhone rozë janë shitur në tre ditët e para të disponueshmërisë? Ne nuk e dimë, por e dimë që totali i atyre rozë plus të tjerët me ngjyra të mërzitshme - dhe asgjë 'e ftohtë' - ishte më shumë se 13 milion njësi.

31 Mars 2016: i vogël, por ngacmues

Unë jam i detyruar të bëj këtë parantezë të shkurtër për të përmendur lansimin e iPhone SE, i cili sot mbulon hendekun në treg që iPhone 5c nuk mund të merrte kurrë dhe kjo është zgjedhja më e fortë për telefonat e vegjël do te thote. Askush tjetër nuk është në gjendje të ofrojë kaq shumë në kaq pak hapësirë.

16 shtator 2016: portreti më besnik i iPhone

Dhe mbërriti i fundit. Modeli më i plotë dhe ai që është në gjendje të ofrojë më të mirën e Apple deri më tani. Larg kritikave për mbajtjen e një dizajni të jashtëm shumë të ngjashëm (ose pothuajse identik) me 6 dhe 6, ka numra shitjesh që tregojnë shifra prej 78.3 milion njësive të shitura në të gjithë gamën e iPhone gjatë tremujorit të parë fiskal të kompanisë. Nuk ka të dhëna zyrtare në lidhje me shitjet e 7 dhe 7 Plus veç e veç.

Shtator i 2017

Homer Simpson si "Mr. X"

Me muajin korrik tashmë të mbaruar, kjo verë është një nga më të gjallët në vitet e fundit për shkak të vëllimit të madh të rrjedhjeve në horizont. Disa nga specifikimet e modelit tjetër mund të përshkruhen tashmë, të tjerët janë thjesht supozime. Sidoqoftë, një gjë duket e qartë: çfarëdo që të vijë këtë vit, Do të ndryshojë edhe një herë mënyrën se si ne përdorim, bashkëveprojmë dhe kuptojmë konceptin e iPhone. Më pak ka mbetur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adrian M dijo

  Unë dyshoj shumë se Apple do të ndryshojë ndonjëherë mënyrën se si ne bashkëveprojmë ose konceptin e iPhone përsëri. Apple pa Jobs humbi tregun dhe inovacionin. Duket se vizioni i tyre afatgjatë është zvogëluar. Turp

 2.   Ndërmarrje dijo

  Unë jam përdorues i iPhone, por mendoj se në inovacion po shkojmë në radhë, unë kam pasur S8 plus dhe nuk më pëlqen sistemi operativ, por në dizajn e kthen iPhone një mijë herë, duket si celular nga e ardhmja pranë një nga e kaluara.