Më 2 nëntor, Apple do të raportojë se si ka kaluar tremujori i fundit fiskal

Si zakonisht, djemtë nga Cupertino kanë njoftuar, një muaj më parë, datën në të cilën ata do të raportojnë mbi rezultatet financiare të kompanisë në tremujorin e fundit. Ky tremujor, i fundit i vitit për kompaninë, do të na lejojë ta dimë si ka bërë kompania gjatë gjithë vitit në përgjithësi, jo vetëm në drejtim të shitjeve të iPhone, por edhe në shërbime, shërbime që pak nga pak po bëhen pjesë e rëndësishme e të ardhurave të kompanisë nëse shikojmë tremujorët e fundit, një faktor pozitiv për kompaninë për të ulur varësinë e iPhone që keni .

Apple sapo ka njoftuar përmes faqes së saj të investitorëve se do të mbajë konferencën e zakonshme përkatëse më 2 nëntor duke njoftuar të dhënat më të fundit të tremujorit fiskal të kompanisë dhe ndoshta ato që korrespondojnë me vitin fiskal 2017, i cili përfundoi më 30 shtator, si të gjitha kompanitë e teknologjisë.

Gjatë tremujorit të fundit, kompania njoftoi fitim prej 45,5 miliardë dollarë, me shitje të 41 milion iPhone, 11,4 milion iPad dhe 4,29 milion Mac. Shifrat që kompania do të na ofrojë do të na tregojnë përshtypjet e para të tregut iPhone 8 dhe 8 Plus, disa modele që nuk kanë pasur të njëjtën tërheqje si vitet e tjera, sepse njerëzit janë duke pritur për iPhone X.

Në këtë Q4, vetëm venat e iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus do të pasqyrohen, pasi që deri në 2 Nëntorin e ardhshëm, kompania nuk do të fillojë të dërgojë njësitë e para të iPhone X, Disa njësi që sipas analistit Ming-Chi Kuo do të kufizohen në 30 milion në pjesën e mbetur të vitit, për shkak të problemeve të prodhimit që Apple ka, të cilat do të ndikojnë negativisht në shifrat e kompanisë për tremujorin e parë fiskal të 2018.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.