3DPT, një lojë falas për të kontrolluar saktësinë tuaj me 3D Touch

3D Prekni

Që kur Apple prezantoi iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus, ne kemi qenë dëshmitarë të një zbatimi progresiv të funksioneve 3D Touch nga aplikacione të ndryshme, por është e vërtetë që atje ku nuk kemi parë një pranim të madh të kësaj teknologjie ka qenë në lojëra. 3DPT është pra një mundësi interesante për të zbuluar se deri ku mund të shkojë 3D Touch.

Saktesi

Nëse diçka na e bëri të qartë kur Apple prezantoi iPhone-ët e rinj, është se teknologjia 3D Touch përfaqëson një ndryshim të ri kur bëhet fjalë për ndërveprimin me terminalin, veçanërisht për shkak të shkallës së saktësisë që ajo ka. Në vend që të jemi një pulsim i fortë ose i dobët siç është në rastin e Apple Watch dhe Force Touch të tij, me 3D Touch kemi qasje në shumë nivele presioni që hapin mundësi të pafundme për zhvilluesit. 

Funksionimi i lojës është i thjeshtë: ne duhet të ushtrojmë presionin e duhur mbi rrethin, gjithmonë duke pasur parasysh se sa më i madh presioni, aq më e madhe është forca që duhet të kryhet dhe mirëmbahet. Kjo është arsyeja pse kur bëhet fjalë për të qenë i suksesshëm duke luajtur 3DPT ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm dhe veçanërisht të aftë në ruajtjen e presionit, pasi humbja e pikës së presionit herët a vonë do të na çojë në përfundimin e lojës.

Vështirësia

Nëse ju pëlqejnë lojërat e lehta, është e vështirë për 3DPT t'ju argëtojë, por nëse doni lojëra komplekse si Flappy Bird, do ta shijoni atë. Vështirësia është progresive dhe është e kufizuar në diçka aq të thjeshtë sa zvogëlimi i kohës që kemi për të kompletuar rrethin, kështu që në fillim do të kemi ndjenjën e të shkuarit pak shumë, por kur shkojmë përpara gjërat bëhen të furishme.

Prandaj, loja është problematike, shumë e thjeshtë dhe veçanërisht interesante për periudha të shkurtra në të cilat duam të argëtohemi shpejt. Nuk ka kosto për ta shkarkuar, megjithëse ofron një blerje të integruar nëse duam të eleminojmë reklamat.

Si një reflektim përfundimtar në 3D Touch është interesante të kuptohet se ndoshta po përdoret më pak sesa pritej, por nuk është më pak e vërtetë që përfaqëson një lëvizje krejtësisht të re për përdoruesit dhe se duhet pak kohë për tu mësuar me të. Apple gjithashtu do të zbatojë gradualisht përmirësime në softuer, si dhe zhvilluesit do të gjejnë mënyra të pabesueshme për të aplikuar teknologjinë në aplikacionet dhe lojërat që përdorim çdo ditë. Moreshtë më shumë çështje kohe, dhe 3DPT mund të na tregojë se ai gjithashtu ka një vend në lojëra.

Vlerësimi ynë

redaktues-përmbledhje

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Julandron dijo

    më shumë se një do të ngarkojë ekranin e iphone tuaj