Ka 5 karakteristika të reja iOS 13 që nuk do të jenë të disponueshme ditën e lançimit

iOS 13.1

Apple lëshoi ​​iOS 13.1 beta disa ditë më parë, pa pasur tashmë zyrtarisht iOS 13. Padyshim, ky version i ri 13.1 do të nisë zyrtarisht javë pas datës 13. Kështu që lajmet që përfshihen në këtë azhurnim të dytë, nuk do t'i shohim ato në iOS 13 fillestar.

Ndërsa Apple i ka shtuar ato iOS 13.1 beta, funksionet në lidhje me automatizimin e shkurtoreve dhe kohën e mbërritjes në Maps nuk do të lëshohen në publik për momentin. Për fat të mirë, kjo nuk përfshin veçoritë e njohura si modaliteti i errët, shkarkimet direkte nga safari, etj.

Këtu janë pesë tiparet kryesore që nuk janë përfshirë në daljen e parë të iOS 13 dhe iPadOS 13 për momentin.

Automatizimi i shkurtoreve

Një nga tiparet më të përfolura në komunitetin geek është automatizimi i shkurtoreve. Kur përdorni këtë funksion të ri, mund të krijohen shkurtore që aktivizohen automatikisht në çdo kohë të caktuar, me një veprim tjetër ose duke prekur një etiketë NFC, për shembull. Isshtë për të automatizuar funksionin që ne tashmë e dimë për Shkurtoret, i cili deri më tani ishte manual. Do të jetë në dispozicion në iOS 13.1.

Një shkurtore mund të ruhet në skedarë

Nëse krijojmë një shkurtore, e ashtuquajtura "Shkurtoret" mund të ruhen direkt në një dosje në aplikacionin e skedarit. Kjo do t'ju ndihmojë shumë nëse punoni me një iPad, duke automatizuar rrjedhat e punës.

Parametrat Siri

Parametrat Siri ishte një tipar i njoftuar në WWDC dhe më në fund ruhet për iOS 13.1. Ky është një funksion me të cilin mund të shtoni kontekst në kërkesat Siri në aplikacionet e palëve të treta. Kjo veçori do të lejojë zhvilluesit krijojnë pyetje të thjeshta të bazuara në opsione direkt në Siri.

Sfondet e reja dinamike

Zakonisht, sfondet e reja nga çdo azhurnim i madh përfshihen në fillim të secilit version. Kësaj radhe. Apple po shton një bandë sfondesh të reja dinamike me sfond të errët dhe drita dhe flluska shumë ngjyra në versionin 13.1, duke kapërcyer fillestarin 13.

Ndani kohën e mbërritjes në Maps

Një tipar shumë i dobishëm që gjithashtu do t'ju mbajë në pritje. Nëse filloni një itinerar në Maps, do të shihni kohën e parashikuar të mbërritjes në destinacionin tuaj (ETA). Epo, që nga iOS 13.1, ju mund t'i dërgoni këto të dhëna direkt te një kontakt në Mesazhet.

Këto janë pesë tiparet që janë zbatuar tashmë në versionin beta iOS 13.1 dhe që duke qenë akoma në fazën e testimit, ato nuk do të shtohen në versionin fillestar të iOS 13 që do të jemi në gjendje të shkarkojmë zyrtarisht për disa ditë .

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.