90% e përdoruesve të Apple mbeten besnikë ndaj markës

Si në të gjitha fushat e jetës, ka gjithmonë tifozët dhe kundërshtuesit kur ju duhet të zgjidhni midis vetëm dy opsioneve të çdo gjëje. Më parë ndodhte me makinat me benzinë ​​ose naftë, ose videot VHS ose Betamax, dhe tani kur zgjidhni midis një Mac ose një PC, ose midis një iPhone ose një Android.

Ju duhet të vendosni mes të bardhës apo të zezës, pa mundur të zgjidhni një gri. Dhe kjo do të thotë që pasi të keni zgjedhur, padyshim që mund të ndryshoni në çdo kohë, por është akoma traumatike. Normalisht, nëse jeni të kënaqur me zgjedhjen, vështirë do ndryshosh ane.

Pa hyrë në diskutimin e përjetshëm se cili sistem është më i mirë, nëse iOS ose Android, e vërteta është se normalisht ai që është mësuar të përdorë një nga dy mjediset, vështirë se ndryshon në anën tjetër. Zakonisht mendohet se i zgjedhuri është më i miri, dhe tjetri kritikohet ashpër, dhe në shumicën e rasteve, me injorancën që as nuk e ka provuar.

Ajo që është e qartë është se përdoruesit që testojnë ekosistemin e Apple, zakonisht janë të lidhur me të dhe mbeten besnik ndaj markës, pa marrë parasysh se sa të shtrenjta mund të duken pajisjet tuaja apriori.

Kush blen një iPhone, përsërit

Të dhënat e reja të publikuara nga analistët në Consumer Intelligence Research Partners tregojnë se fansat e Apple mbeten besnikë ndaj markës, me 90% e përdoruesve të iPhone duke qëndruar me Apple me kalimin e kohës.

Grafika

Sipas këtij studimi, Apple përfaqëson pothuajse gjysma e të gjitha shitjeve të smartfonëve në Shtetet e Bashkuara në tre vitet e fundit. Në të njëjtën periudhë, Samsung mbajti pak më shumë se gjysmën e shitjeve të pajisjeve Android. Shifrat thonë se Apple ka zënë 43% të shitjeve të smartfonëve në SHBA në tre vitet e fundit, krahasuar me Samsung, i cili qëndron në 31% dhe LG vetëm 9%.

Shifrat CIRP tregojnë gjithashtu se normat e besnikërisë për Apple, domethënë përqindja e klientëve që përsërisin një blerje të dytë të një iPhone pasi kanë pasur më parë një të tillë, mbeten të qëndrueshme në 90%. Besnikëria e markës për prodhuesit e Android nuk është aq e lartë sepse riemërtimi brenda ekosistemit Android është më i lehtë. Vlen gjithashtu të përmendet se edhe nëse ata ndryshojnë prodhuesit, besnikëria e përgjithshme ndaj sistemit android është gjithashtu rreth 90%.

Me pak fjalë, besnikëria midis dy ekosistemeve, iOS dhe Android, ato shkojnë dorë për dore, 90%. Avantazhi i Apple është se kur një përdorues ndryshon iPhone-in e tij, ai e bën atë për një tjetër, gjithashtu nga Apple. Nga ana tjetër, një përdorues Android ka shumë më tepër gjasa të ndryshojë prodhuesin, duke përfituar nga një ofertë, ose një lëshim i ri i një pajisjeje më moderne, ose thjesht të provojë një prodhues tjetër, pa pasur nevojë të ndryshojë sistemin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Është besnik për disa arsye, disa të detyrueshme dhe të tjera për besim, ndër të detyrueshmet është që ju të krijoni ekosistemin tuaj informatikë rreth produkteve të tij, dizajnit, sigurisë. Ndryshimi i ndonjërës prej tyre është i barabartë me mospasjen e disa veçorive në ato pajisje të markave të tjera, nuk e di se çfarë po ndodh me Apple, por kërkon shumë vonesë në disa veçori të pajisjeve të tyre, siç janë megapikselët e kamerave. , zmadhimi i telefonave, vazhdimësia e gjeneratave në dizajne, Dhe e fundit shumë e trashë, vendosja e një note në një laptop, është një gabim i madh, që tregon se diçka nuk po shkon mirë, na mungoni Steve Jobs dhe Jony Ive. ..

  1.    Toni Cortes dijo

   Plotësisht pajtohem. Pak lajme të rëndësishme në iPhone 13 dhe Apple Watch Series 7 në krahasim me modelet e vitit të kaluar. Duket se së fundmi ata janë fokusuar tek Apple Silicon. Le të shpresojmë që ata të marrin bateritë për vitin e ardhshëm. Do të ishte një bombë nëse ata marrin glukometër të integruar në Serinë 8, për shembull. do të shohim.

  2.    Anthony dijo

   Android ka qenë disa vite më parë për një kohë të gjatë ... Dhe përshëndetje!