AirPods mund të njohin veshin e përdoruesit përmes ultrazërit

3 AirPods

La privatësia dhe siguria në pajisjet Apple është një nga shtyllat themelore në projektimin dhe prodhimin e tyre. Gjatë historisë, sistemet e sigurisë si kodi i zhbllokimit, Touch ID ose Face ID janë shfaqur. Secili me avantazhet dhe disavantazhet e tij, por me një objektiv të vetëm: të mbrojë dhe të vërtetojë, domethënë të garantojë që përdoruesi është ai që ata thonë se janë për të hyrë në të gjithë informacionin e tij. një patentë të re mbledhni se si vërtetimi i përdoruesit mund të sillet në AirPods nëpërmjet një sistemi hipotetik me ultratinguj që do të përvijonte veshin e çdo përdoruesi.

Autentifikimi i përdoruesit mund të vijë në AirPods

Sistemet e sigurisë kanë një element të përbashkët që është të shfrytëzojë karakteristikat unike të çdo përdoruesi, ato karakteristika që na bëjnë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Mbi të gjitha, sistemet biometrike të sigurisë si Face ID ose Touch ID bazohen në këtë, në zhvillimin e modeleve elektrike nëpërmjet harduerit dhe softuerit për të krijuar "nënshkrime dixhitale" që, kur përputhen me përdoruesin, aksesojnë pajisjen.

Megjithatë, shumë pajisje nuk kanë një sistem vërtetimi. Për shkak se nuk kanë harduer të mjaftueshëm ose sepse fakti i mbjelljes së tij do të rriste shumë koston e pajisjes. Një patentë e re e Apple e zbuluar nga Patjetër Apple dhe botuar në Zyra e Patentave dhe Markave të Shteteve të Bashkuara ka hapur një mundësia e përfshirjes së vërtetimit në AirPods, Kufje Apple.

Artikulli i lidhur:
Nëse çmimi i AirPods Max nuk është i mjaftueshëm për ju, mund ta merrni kutinë Gucci për 730 €

Autentifikimi biometrik i patentave të AirPods

Qëllimi i kësaj patente nuk është të fokusohet në mënyrë specifike vërtetimi biometrik, por për qëllimin e sjelljes së vërtetimit në AirPods. Meqenëse për Apple është një shkelje sigurie fakti që një përdorues mund të vendosë disa AirPods që nuk janë të tyret. Mundësia për të hyrë në njoftimet nga një pajisje që nuk është e juaja. Për ta bërë këtë, Apple propozon sisteme të jashtme të vërtetimit për të aksesuar kufjet si Touch ID ose Face ID, nëpërmjet pajisjes me të cilën janë lidhur, ose një sistem biometrik i bazuar në ultratinguj.

Për shembull, karakteristika të ndryshme të veshit të përdoruesit ofrojnë një jehonë të sinjalit tejzanor që është unik për përdoruesin. Ndryshimet në sipërfaqen e kanalit të veshit të përdoruesit mund të bëjnë që sinjali tejzanor të reflektohet nga sipërfaqja dhe të gjenerojë një jehonë me një nënshkrim të lidhur me mbajtësin. Për shembull, një përdorues që ka një kanal të veshit më të madh mund të rezultojë në një eko që ka një kohë më të gjatë jehone sesa një përdorues që ka një kanal veshi më të vogël.

Emetimi i ultrazërit nga AirPods do të prodhonte një jehonë që do të ishte e ndryshme për çdo përdorues. Kjo është për shkak të dallimeve anatomike në kanalin e veshit midis njerëzve të ndryshëm. Harta e krijuar do të prodhonte një "nënshkrim dixhital" që do të rriste sigurinë gjatë vërtetimit të përdoruesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.