Aqara HUB M1S, një sistem qendror, ndriçues nate dhe alarmi në një aksesor të vetëm

Ne analizojmë urën Aqara Hub M1s, një aksesor me të cilin Ne do të jemi në gjendje të shtojmë më shumë pajisje Aqara në rrjetin tonë të automatizimit të shtëpisë, i cili gjithashtu vepron si një dritë nate dhe një alarm për sistemin e sigurisë që ne mund të konfigurojmë falë tij, dhe e gjithë kjo është në përputhje me Homekit.

Aksesore qendrore, drite nate dhe alarm

Ky Aqara Hub M1S ka një qëllim kryesor: të jetë ura përmes së cilës mund të shtohen deri në 128 aksesorë Aqara, duke përdorur protokollin Zigbee 3.0. Shumë nga pajisjet Aqara, si kamera G2H që kemi shqyrtuar Ky artikull, lidheni drejtpërdrejt me panelin tonë të kontrollit HomeKit, por ka të tjerë që kërkojnë qendrën e tyre, këtë M1S, që të mund të lidhen. Ky është misioni i kësaj ure që po analizojmë sot.

Fakti që përdor protokollin Zigbee 3.0 do të thotë që pajisjet që ne mund t'i lidhim mund të përdorin bateri ose bateri për të punuar, pa pasur nevojë të shqetësohen për ndryshimin e tyre për një kohë të gjatë. falë konsumit të tij të ulët. Ai gjithashtu zgjidh shumë nga problemet e Bluetooth-it për sa i përket gamës, duke qenë në gjendje të vendosë aksesorët në një distancë më të madhe sesa me Bluetooth-in konvencional.

Ai gjithashtu ka një dritë RGB që mund ta ndezim dhe fikim me automatizim, me ngjyra dhe intensitet të ndryshëm. Drita është projektuar si një unazë që rrethon të gjithë pajisjen, me një plastikë të tejdukshme që shërben si shpërndarës. Nuk është një dritë që ju lejon të ndriçoni një dhomë, por një dritë e përsosur shoqëruese Të vendoset në një korridor që të mund të kalojë gjatë natës pa ndezur dritat e tjera, ose si dritë nate për një dhomë për të vegjlit në shtëpi. Gjithashtu ka një sensor drite që lejon që intensiteti të ndryshojë në varësi të dritës së ambientit.

Dhe nuk mund të harrojmë se ka një altoparlant, por që nuk mund ta përdorim për të dëgjuar muzikë, por është një altoparlant për një sistem alarmi që ne mund të krijojmë duke përdorur këtë bazë dhe aksesorë të tjerë Aqara. Së shpejti do të kemi një tjetër artikull dhe video në kanal që shpjegon se si mund ta krijojmë këtë sistem alarmi, pa abonime, sipas masës tonë dhe për shumë më pak para nga sa mund ta imagjinoni.

konfiguracion

Konfigurimi i këtij shpërndarësi është bërë si çdo produkt tjetër HomeKit. Mund ta bëjmë direkt nga aplikacioni Home, por Unë gjithmonë rekomandoj përdorimin e aplikacionit vendas të prodhuesit, sepse mund të ketë gjithmonë ndonjë funksionalitet që Home nuk e ka, ose thjesht që ka një përditësim formare të disponueshëm, të cilin do të duhet ta bëjmë gjithmonë nga aplikacioni Aqara (lidhje). Nuk ka shumë mister në këtë, ne ndjekim hapat siç shihet në video dhe në një minutë gjithçka do të konfigurohet për të funksionuar. Për t'u lidhur, përdorni rrjetin WiFi, si zakonisht, vetëm 2,4 Ghz.

Pasi të konfigurohet në aplikacionin Aqara, ai do të konfigurohet në të njëjtën kohë në Home, kështu që nuk do të na duhet ta kryejmë detyrën dy herë. Nëse do të ishte vetëm një urë, nuk do të kishte asnjë lidhje me këtë pajisje, por siç ju kemi thënë tashmë, është një dritë dhe një alarm, kështu që Ne kemi funksionalitete brenda aplikacionit, të cilat mund t'i kontrollojmë nga aplikacioni Aqara ose aplikacioni Home. Te njejten gje qe ju thashe me pare se per konfigurimin preferoj te perdor ate amtare, per te kontrolluar aksesoret perdor gjithmone Home.

Mund ta shohim dritën dhe alarmin si një kuti të vetme, ose t'i ndajmë brenda cilësimeve të pajisjes. Kontrolli i dritës është ajo që do të prisnit nga çdo llambë RGB. Ne mund të rregullojmë intensitetin, ngjyrën dhe t'i ndryshojmë ato nga aplikacioni ose përmes Siri. Mund ta përfshijmë në automatizime dhe mjedise. Alarmi na lejon të përdorim katër situata të ndryshme: në shtëpi, larg shtëpisë, natë dhe joaktiv. Ne do të hyjmë në detajet e alarmit në një artikull të dedikuar vetëm për këtë çështje.

Mendimi i redaktorit

Aqara donte që HUB M1S i tij të mos ishte një urë e thjeshtë dhe ai e ka pajisur atë me dy funksionalitete mjaft praktike. Një dritë shoqëruese e thjeshtë por efektive dhe një njësi kontrolli për sistemin tuaj të alarmit që mund ta krijoni me aksesorë të tjerë Aqara. Me lidhje të mirë, një përgjigje të shpejtë dhe një dizajn mjaft të matur, ky Aqara Hub M1S është një aksesor i përsosur për dashamirët e automatizimit në shtëpi, sepse hap dyert për dhjetëra pajisje Aqara që kanë çmime shumë të volitshme. Çmimi qendror është 48 € në Amazon (lidhje)

qendër M1S
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
49
 • 80%

 • qendër M1S
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Dizajn diskret
 • Drita, qendrore dhe alarm
 • HomeKit i pajtueshëm
 • ZigBee 3.0

Contras

 • Vetëm Wi-Fi 2,4 GHz


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.