Albumi i ri i Kanye West, Donda, thyen rekordin e 2021 shfaqjeve brenda një dite në Apple Music

Donda kanye west

Albumi i ri i Kanye West, i pritur (për shkak të vonesave të vazhdueshme në datën e publikimit), sapo ka tejkaluar rekordin e riprodhimeve të vitit 2021 në një ditë të vetme të Apple Music, duke arritur 60 milionë herë. Kjo shifër korrespondon vetëm me Shtetet e Bashkuara, ku artisti ka shumë më tepër tërheqje sesa jashtë.

Sipas djemve të Billboard, albumi Donda, renditet e treta në listën e albumeve më të luajtur të Apple Music pas 24 orëve të para nga fillimi i tij. Në krye të kësaj renditjeje është J. Cole "KOD" me 64,5 milionë shikime në 24 orët e para, e ndjekur nga Drake me albumin e tij Views me 63,5 milionë shikime në të njëjtën periudhë.

Sipas djemve të Billboard:

"Donda" theu një rekord tjetër duke kryesuar listat e albumeve më të mira të Apple Music në 152 vende brenda 24 orëve nga debutimi i tij. Performanca bëri që West të bëhej artisti më i transmetuar i Apple Music që nga publikimi i albumit të Dielën, me këngë që zinin 19 nga 20 vendet më të mira në tabelën më të lartë të 100 këngëve globale të shërbimit.

Albumi i dhjetë i Kanye West, ishte planifikuar për nisje në fund të korrikutMe Sidoqoftë, disa orë para publikimit, data u shty në 6 gusht dhe më vonë në 22 gusht, duke u shfaqur në Apple Music një javë më vonë.

Ngjarjet promovuese që West zhvilloi disa ditë para prezantimit të tij në Atlante dhe Çikago, u transmetuan përmes Apple Music, transmetime që gjithashtu ata thyen rekordet e mbajtura më parë nga kjo platformë në këtë lloj ngjarjeje.

Edhe pse fillimisht ishte përfolur se ky album do të jetë në dispozicion ekskluzivisht në Apple MusicSë fundi, nuk ka qenë kështu, pasi që nga 28 gusht, është në dispozicion në të gjitha platformat e muzikës streaming.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.