Amazon Heq Dyqanin Aukey Pas Skandalit të Falsifikimit Pozitiv të Blerjeve

Disa ditë më parë SafetyDetectives zbuloi një rast të vlerësimeve pozitive në Amazon, në të cilën disa kompani ofruan produktet e tyre falas në këmbim të vlerësimeve të gabuara pozitive. Një nga prodhuesit që ishin pjesë e kësaj komploti është Aukey, një nga prodhuesit e aksesorëve për produktet Apple që ofroi vlerën më të mirë për para. Prodhues të tjerë si Victing, MPow dhe Tacklife gjithashtu mund të ndikohen nga kjo komplot i vlerësimeve false pozitive, por për momentin ata janë akoma të disponueshëm në Amazon.

Sipas SafetyDetectives, njerëzit që ofruan vlerësime të rreme pozitive, blenë produktet në Amazon dhe disa ditë pasi dërguan një screenshot me vlerësimin pozitiv që kishin botuar, ata morën shumën e produktit që kishin blerë në llogarinë e tyre në PayPal.

Detajet e këtij rrjeti janë zbuluar pas një prishje të të dhënave që zbuloi më shumë se 13 milion rekorde ekuivalente me rreth 7 GB që ishin ekspozuar në serverin ElasticSearch pa ndonjë kriptim ose fjalëkalim. Në mesazhet që janë filtruar në këto regjistra, ka të dhëna personale të njerëzve që kanë shkruar komente të gabuarasë bashku me adresën tuaj PayPal plus të gjithë shitësit që përdorin këtë veprim penal të penalizuar në Amazon.

Prodhuesit kontaktuan shqyrtuesit e mundshëm të produkteve duke pyetur nëse donin të bashkoheshin me programin e shpërblimit të provuesve në këmbim të një rishikimi pozitiv. Ata përdorin gjuhë profesionale për të mos ngre asnjë dyshim midis klientëve dhe kështu i pengon ata të kontaktojnë Amazon.

Aukey

Nëse aktualisht kërkoni Aukey në Amazon, do të shihni se si të gjitha produktet tuaja janë rikujtuar. Gjithashtu, dyqani që ata kishin në Amazon nuk është gjithashtu i disponueshëm. Bast i fundit i këtij prodhuesi për ekosistemin Apple ishte një seri karikuesish të pajtueshëm me teknologjinë MagSafe, megjithëse nuk kishin certifikim Apple.

Çfarë do të ndodhë me të gjithë klientët që kanë blerë ndonjë nga produktet tuaja?

Me shumë mundësi Amazon merr përsipër dhe vazhdon të kthejë sasinë e blerjeve kur ndonjë prej produkteve të tij pushon së punuari, për sa kohë që është nën garanci. Dhe këtë e them me vetëdije. Një vit e gjysmë pasi blenë një kufje për djalin tim, ata ndaluan së punuari. Unë kontaktova Amazon dhe ata më thanë që pasi prodhuesi kishte ndaluar shitjen përmes Amazon, ata nuk mund të më dërgonin një njësi të re, kështu që ata vazhduan të kthejnë paratë që kisha paguar për kufjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.