Amazon do të duhet t'u kthejë prindërve blerjet përmes-aplikacioneve të fëmijëve të tyre

Amazona

Shpesh, dhe veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, ku shkaktari i padive është mjaft i lirë, ne e gjejmë veten në procedurat ligjore për shkak të rastësive më të vogla. Në këtë rast, një lojë e shpalli Amazon fajtor për blerjet përmes aplikacioneve që një djalë bëri pa lejen e prindërve të tij. Tani me kalimin e kohës Kompania e Jeff Bezos ka krijuar një sistem që prindërit të kërkojnë automatikisht kthimin e parave të blerjeve të bëra nga fëmijët, pa lejen e prindërve, natyrisht, duke përmirësuar sigurinë e aplikacionit. Sidoqoftë, ne kujtojmë se metodat e mbrojtjes së fëmijëve janë në dispozicion në pajisjet iOS.

Kjo çështje është në gjykata që nga viti 2014 dhe do të jenë përdoruesit e prekur që atëherë që do të jenë në gjendje të përfitojnë nga ky sistem i kthimit të parave. Përveç kësaj, gjykatësi John Coughenour, ka refuzuar alternativën e ofruar nga Amazon dhe është se ai synon të rekomandojë që përdoruesit të vuajnë këto mosmarrëveshje me kartat e dhuratave për të kaluar në vetë dyqanin Amazon, i cili edhe pse është e vërtetë që ata kanë gjithçka është një metodë me të cilën ata sigurojnë një humbje minimale të parave, pasi që përdoruesit do të përfundonin duke i shpenzuar paratë e tyre në të njëjtin burim.

Apple tashmë ka pasur raste të ngjashme, pasi u është dashur të kthejë shuma të mëdha parash në kartat e kreditit të prindërve, sepse disa të rinj bëjnë blerje të pahijshme duke përfituar nga fakti se i dinë fjalëkalimet e prindërve të tyre. Se ata i dinë fjalëkalimet, ose që e kanë pajisjen në duar, Nuk është arsye e mjaftueshme që ata të bëjnë shpenzimet që konsiderojnë, pasi është një keqpërdorim më shumë. Për të dhënë një shembull, është sikur ata nuk i kanë kthyer paratë për blerjet e bëra me një kartë krediti që na janë vjedhur, vetëm sepse hajduti e dinte fjalëkalimin. Pra, Amazon, duhet të paguash.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.