Amazon Echo Auto Review: mirë, por me kufizime

Ne testuam Amazon Echo Auto i ri, një pajisje që Alexa na sjell në automjetin tonë, duke na ofruar një pjesë të mirë të funksioneve interesante dhe kontrollit të zërit, por me shumë kufizime për shkak të dizajnit të vet dhe kufizimeve të Apple. A doni të dini se çfarë mund dhe çfarë nuk mund të bëjë? Epo, ne e shpjegojmë këtu.

Çdo gjë që ju nevojitet

Kjo Amazon Echo Auto përfshin në kuti gjithçka që ju nevojitet për instalimin dhe funksionimin e saj. Në këtë drejtim, nuk mund të vendosni një hit të vetëm në Amazon, i cili Përveç vetë pajisjes, ajo përfshin një mbështetje magnetike për ta vendosur atë në skarë ventilimi dhe një karikues të çakmakit të makinës që përfshin dy porta të karikimit USB, mjaft detaj. Ne gjithashtu kemi kabllot e nevojshme: USB në microUSB për t'u lidhur me karikuesin dhe një kabllo Jack për ta lidhur atë me sistemin e altoparlantëve të automjetit tonë nëse nuk ka një sistem Bluetooth për transmetimin e audios. Ne nuk do të duhet të blejmë ndonjë pajisje shtesë për këtë Echo Auto, dhe kjo sot është diçka e pazakontë.

Pajisja në vetvete është e vogël, me një dizajn shumë të thjeshtë. Një buton për ta heshtur, një tjetër për të thirrur Alexa manualisht, lidhësin microUSB (Amazon ende i reziston USB-C) dhe lidhësin Jack. Në pjesën e përparme do të gjejmë tetë vrima që janë mikrofonët që kjo Echo Auto të na dëgjojë. Pse tetë mikrofona? Sepse brenda një makine zakonisht ka gjithmonë zhurmë nga fëmijët, ajri i kondicionuar, muzika ... dhe nuk është e lehtë për tu dëgjuar, por kjo Echo Auto në fakt sillet mjaft mirë dhe e njeh mirë zërin tonë.

Bluetooth ose kabllo

Amazon Echo Auto mund të lidhet me automjetin tonë përmes Bluetooth-it të veturës ose me kabllo në ato automjete Bluetooth i të cilave nuk përdoret për transmetim audio, ose thjesht nuk e ka atë. Ai gjithashtu do të lidhet me iPhone tonë përmes Bluetooth dhe do të jetë nga smartphone-i ynë që do të marrë lidhjen e internetit të nevojshme për funksionimin tonë. Kjo është, ky Echo Auto ka nevojë për një smartphone të lidhur për të punuar, nuk ka lidhjen e vet.

Le të përdorim sistemin që ne përdorim, konfigurimi është mjaft i thjeshtë dhe ne vetëm duhet të ndjekim hapat e treguar në aplikacionin Alexa të iPhone tonë, siç mund ta shihni në videon që shoqëron artikullin. Pasi të jenë ndjekur të gjithë hapat, tani mund të përdorim Alexa për të dhënë urdhrat që duam t'u bindet, dhe të gjitha përgjigjet do të dëgjohen përmes sistemit audio të automjetit tonë.

Nuk është CarPlay, është një Amazon Echo

Në shumë artikuj dhe video kam parë se si kjo Echo Auto në krahasim me CarPlay ose Android Auto, e cila është një gabim i madh që gjithçka bën është të krijojë pritje që kjo pajisje nuk mund t'i përmbushë. Amazon Echo Auto duket si CarPlay si duket një salmon për një pulë, dhe ky nuk është ekzagjerim. Nëse duhet t’i ngjajë një pajisjeje, është Amazon Echo që keni në shtëpi, me të cilën ka shumë ngjashmëri (shumica e tij) plus disa karakteristika të veta sepse synohet të përdoret në makinë, por asgjë më shumë . Dhe nuk po e them këtë si një gjë negative, nuk është se nuk duket si sepse nuk arrin nivelin, thjesht nuk duket sikur nuk është qëllimi yt.

Të kesh Alexa në automjetin tënd ka shumë përparësi, të gjitha këto mund t’i imagjinoni pasi përdorni një ndihmës virtual në shtëpi. Nga zgjedhja e asaj muzike që dëshironi të luani në automjetin tuaj, në kërkimin e një podcast, dëgjimi i radios në internet, marrja e informacionit për motin ose një përmbledhje me lajmet më të fundit nga stacioni juaj i preferuar i radios. Ne gjithashtu mund të na themi që të na çoni në një vend të caktuar, por meqenëse nuk ka një ekran, ai përdor iPhone-in tonë për të. Këtu mund të shohim një nga kufizimet e përdorimit të Alexa me iPhone: aplikacioni Maps nuk hapet direkt, por duhet të klikojmë në njoftimin që shfaqet në ekranin tonë, diçka që nuk rekomandohet ndërsa vozisim. Ne mund të bëjmë thirrje por të mos dërgojmë mesazhe, ose të na lexoni WhatsApp që marrim ose t'i dërgoni ato.

Pse të përdorni Alexa kur keni Siri?

Amazon Echo Auto nuk bën asgjë që nuk mund të bëhet me Siri, për më tepër, Siri mund të bëjë më shumë gjëra sesa Alexa me iPhone tonë, të tilla si duke na lexuar mesazhe, duke i dërguar ato, ose duke hapur drejtpërdrejt Hartat me udhëzime për udhëtimin tonë. Me Echo Auto duhet të thuash "Alexa", me iPhone duhet të thuash "Hej Siri" ose të shtypësh butonin e dedikuar në timon, ky është ndryshimi i vetëm. Përveç kësaj, në disa automjete ju keni një buton të dedikuar në timon për të thirrur ndihmësin e telefonit tuaj inteligjent, për sa kohë që është i lidhur me Bluetooth-in e makinës. Cila është qëllimi i kësaj Auto Echo? Po ka disa situata në të cilat kjo pajisje mund të jetë shumë interesante.

E para është që automjeti juaj nuk ka Bluetooth ose nuk është i aftë të transmetojë audio (vetëm thirrje), pasi që duke përdorur kabllon Jack (nëse automjeti juaj ka një hyrje ndihmëse, natyrisht) do të merrni jo vetëm një asistent virtual por gjithashtu do të dëgjoni muzikën tuaj përmes altoparlantëve të makinës dhe do të keni një pajisje pa duar, të gjitha me një pajisje të vetme dhe të vogël me një çmim shumë interesant. I dyti, që nuk e keni atë buton në timonin tuaj për asistentin virtualMeqenëse thirrja e Siri gjatë ngasjes ndërsa dëgjoni muzikë ose ka zhurmë në kabinën është me të vërtetë e komplikuar duke përdorur "Hey Siri" dhe kjo Echo Auto ju dëgjon shumë më mirë sesa iPhone tuaj falë tetë mikrofonëve që përfshin. E treta, që ju e urreni Sirinë aq shumë sa dëshironi ta harroni dhe shpenzoni çmimin e kësaj Echo Auto për të bërë të njëjtën gjë (edhe më pak) duke përdorur Alexa.

Mendimi i redaktorit

Amazon Echo Auto është një pajisje shumë interesante për shumë përdorues që duan të sjellin një asistent virtual në automjetin e tyre, i cili nuk ka sistemet më moderne që tashmë përfshijnë këto funksione. Por para blerjes suaj, unë do t'u rekomandoja atyre që po mendojnë për të parë nëse mund të bëjnë të njëjtën gjë me Siri, sepse me siguri shumë nuk janë në dijeni të saj. Nëse çështja juaj është një nga tre që përmend në paragrafin e mëparshëm, Jam i sigurt që kjo pajisje ju duket shumë mirë dhe 59,99 € që kushton në Amazon (lidhje) duken më se të merituara.

Makina Amazon Echo
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
59,99
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Përfitimet
  Redaktori: 80%
 • Ngarje
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • E vogël dhe e ndërtuar mirë
 • Njohja e mirë e fjalës në mjedise të zhurmshme
 • Kabllo Bluetooth ose fole
 • Konfigurohet shumë lehtë

Contras

 • Kufizimet e Alexa në iOS

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.