Rishikimi HomePod Mini: i vogël, por ngacmues

Apple ka lëshuar HomePod mini të shumëpritur, një version i reduktuar i HomePod origjinal që befason me performancën e tij dhe cilësinë e pahijshme të zërit të një altoparlanti të madhësisë dhe çmimit të tij. Ne e provojmë dhe ju tregojmë për këtë.

Rregullimi i problemit HomePod

Lëshuar gati tre vjet më parë, HomePod është një altoparlant që është admiruar që në fillim për cilësinë e zërit, por gjithashtu kritikohet për çmimin e tij. Ajo arriti në Spanjë pothuajse një vit më vonë për 349 €, një çmim që u ul më vonë në 329 €, gjë që e vendosi atë në gamën e lartë të altoparlantëve. Ky klasifikim nuk ishte i pamerituar, sepse cilësia e tij e zërit e vërtetoi atë, por çmimi i saj e la atë jashtë tregut për shumë përdorues, dhe për këtë arsye e la Apple jashtë botës së altoparlantëve të mençur pasi nuk kishte asnjë alternativë tjetër. Tingull i shkëlqyeshëm, qendror për HomeKit, asistent virtual i integruar, me të gjitha avantazhet dhe disavantazhet e Siri, integrim perfekt në ekosistemin Apple… por me një çmim të lartë.

Ka qenë një kohë e gjatë, Siri është përmirësuar dhe Apple ka hapur HomePod për aplikacione dhe shërbime të palëve të treta, gjë që e ka bërë HomePod një pajisje më tërheqëse, por një tjetër alternativë më e përballueshme u pa si absolutisht e nevojshme, dhe për këtë arsye pas shumë muaj thashetheme Apple ka lëshuar HomePod mini-in e saj. Ky altoparlant i vogël zgjidh të gjitha ato probleme nga HomePod origjinal, sepse Duke mbajtur të gjitha funksionet e HomePod plotësisht, çmimi i tij ulet në 99 €, dhe megjithëse ndryshimi në tingull është i dukshëm (dhe logjik), cilësia e tij është më e lartë se ajo e altoparlantëve të tjerë të ngjashëm për nga madhësia dhe çmimi.

Dizajni dhe specifikimet

Apple ka ndryshuar formën, por ruan thelbin e saj. HomePod mini është një sferë e vogël e rrafshuar nga polet, e mbuluar me të njëjtën rrjetë pëlhure si vëllai i saj i madh. Në krye kemi sipërfaqen e prekjes që shërben si kontroll fizik, me LED të ndriçuara që tregojnë gjendjet e ndryshme (luajtja, thirrja, Siri, etj.). Brenda ka një përkthyes i vetëm me rreze të plotë me dy radiatorë pasivë, shumë ndryshe nga HomePod origjinal, plus katër mikrofona për të marrë zërin tonë. Një procesor S5 (i njëjtë me atë të Apple Watch Series 5) është përgjegjës për analizimin e zërit 180 herë në sekondë për të na ofruar gjithmonë tingullin më të mirë të mundshëm.

Lidhshmëria e tij është WiFi (2,4 dhe 5GHz), dhe megjithëse ka Bluetooth 5.0 nuk mund të përdoret për të dërguar zë, por pothuajse askush nuk e mban mend këtë më, diçka e kritikuar shumë në modelin origjinal. Cilësia e zërit dhe mundësitë e ofruara nga WiFi dhe protokolli AirPlay 2 i Apple janë vite drite larg nga ajo që mund të bëjmë përmes Bluetooth, dhe nëse ndonjëherë dëshirojmë të përdorim HomePod pa internet, ne mund ta bëjmë atë pa probleme. Ai gjithashtu përfshin një çip U1 që më vonë do të zbulojmë se për çfarë është dhe është i pajtueshëm me Thread, një protokoll i ri që do të përmirësojë lidhjen e pajisjeve të automatizimit të shtëpisë që kemi në shtëpi.

Dëgjimi i muzikës

Thelbi i një altoparlanti është muzika, edhe pse me altoparlantë inteligjentë ky funksion mund të duket gjithnjë e më i mbetur. Nga momenti që mbaroni konfigurimin e HomePod, i cili zgjat vetëm disa minuta, mund të filloni të shijoni muzikën tuaj. Shumë më lehtë nëse keni Apple Music, natyrisht, sepse nuk do të keni nevojë aspak për iPhone-in tuaj. Mund t'i kërkoni Siri të luajë albumet tuaja të preferuara, listat e dëgjimit ose stacionet e personalizuara bazuar në artistët tuaj të preferuar. Nëse përdorni ndonjë shërbim tjetër muzikor, lajmi i mirë është se Apple tashmë ka hapur HomePod në mënyrë që ata të mund të integrohen, megjithëse gjithçka do të varet nga shërbimet që duan ta bëjnë atë. Me siguri po mendoni për Spotify, i cili ka qarë qoshe për muaj me radhë sepse nuk mund të integrohet në HomePod, kështu që pritet që të mos jetë e gjatë që të jetë e pajtueshme.

Nëse dëshironi të dëgjoni muzikë nga një shërbim që nuk është i pajtueshëm, mund ta bëni pa problemin më të vogël, por duhet ta bëni nga iPhone, iPad ose Mac dhe ta dërgoni muzikën përmes AirPlay. Nuk është një problem serioz, por magjia e integrimit që ka Apple Music ka humbur. AirPlay 2 gjithashtu ju lejon të përdorni altoparlantë nga dhoma të ndryshme njëkohësisht (me shumë dhoma), duke i kontrolluar të gjithë sikur të ishin një, me muzikë të sinkronizuar në mënyrë perfekte, ose madje duke dërguar audiot e ndryshme secilit prej tyre. Ekziston gjithashtu mundësia e kombinimit të dy minive HomePod për të krijuar një palë stereo, duke përmirësuar shumë përvojën e dëgjimit. Ajo që nuk mund të bësh është të kombinosh një HomePod mini me HomePod, natyrisht. Përveç kësaj, tani Apple TV ju lejon të përcaktoni daljen e audios në HomePod, e cila duke shtuar pajtueshmërinë me Dolby Atmos mund t'i kthejë dy HomePod mini tuaj në një zgjidhje të shkëlqyeshme për tingullin e televizionit tuaj, për më pak se 200 €.

Apple ka përmirësuar një tipar që kohët e fundit i shtoi HomePod origjinal: transferimin e audios nga iPhone. Duke sjellë iPhone në majë të HomePod, audio që po dëgjoni në smartphone-in tuaj do t'i kalohet altoparlantit, pa pasur nevojë të bëni asgjë. Kjo është mënyra se si është në teori, dhe kur funksionon është magji, por në praktikë ajo dështon relativisht shpesh. HomePod mini përfshin një çip U1, ashtu si iPhone 11 dhe modelet e mëvonshme. Falë kësaj, transferimi është më në fund një realitet 99,99% të kohësThjesht afroni pjesën e sipërme të iPhone në pjesën e sipërme të HomePod mini dhe audio do të shkojë nga iPhone në HomePod ose anasjelltas në asnjë kohë.

HomeKit në HomePod mini

Një nga funksionet e HomePod që nuk ka asnjë lidhje me muzikën është të qenit një qendër aksesori për HomeKit. Ky është rasti me HomePod mini gjithashtu, në fakt është qendra më e lirë e aksesorëve që mund të blini tani, dhe me interes Alsoshtë gjithashtu njësia e kontrollit më të mirë që mund të blini tani. Apple ka shtuar mbështetjen për protokollin Thread për të përmirësuar lidhjen për pajisjet HomeKit, kështu që ju të mund të harroni urat dhe përsëritësit për të rregulluar problemet e mbulimit.

Thread dhe HomeKit
Artikulli i lidhur:
Lidhja HomePod Mini dhe Thread: harroni për përsëritësit dhe urat

Kontrolli i HomeKit përmes HomePod është forca e madhe e Siri-t. Procesi i konfigurimit të Apple është i pakonkurrueshëm nga konkurrencaSiç është fakti që ju blini markën që blini, nëse ajo ka certifikim HomeKit do të funksionojë po ose po, dhe në të njëjtën mënyrë si çdo markë tjetër, diçka që (për mua) është problemi i madh për Amazon dhe Alexa. Këtu nuk ka aftësi, nuk duhet të prisni që zhvilluesi të nisë versionin spanjoll, nuk ka asnjë surprizë. Nëse një produkt ka vulën "HomeKit", ai thjesht do të funksionojë. Dhe Siri në kontrollin e automatizimit të shtëpisë tuaj përmbush në mënyrë të përsosur. Ne mund të diskutojmë se cili është asistenti më i përparuar, ai që tregon shakatë më të mira ose ai me të cilin ju luani lojërat më të mira, por kur bëhet fjalë për automatizimin në shtëpi ... nuk ka asnjë ngjyrë.

Asistent virtual

Siri gjithashtu ka funksione ndihmëse, dhe këtu gjithashtu bën punën e saj mirë, nëse keni një iPhone, sigurisht. Përdorimi i shërbimeve të Apple bën që Siri të ketë qasje në kalendarin tuaj, shënimet, lajmërimet, kontaktet, etj.. Ju do të jeni në gjendje të bëni thirrje, t'i përgjigjeni atyre, të dërgoni mesazhe, të njihni motin, të caktoni rrugën tuaj për në punë, të krijoni listën tuaj të blerjeve ... Të gjitha këto janë detyra që në fillim nuk i shfrytëzoni në HomePod, derisa të ditën që i provoni dhe ndjen komoditetin e përdorimit të Siri për të. Po, duhet ta pranojmë që nëse dalim nga këto detyra që përmenda, Siri qëndron prapa konkursit: nuk mund të porosisni një picë, as të blini bileta për në kinema, as të porosisni parfumin tuaj të preferuar në Amazon, as të luani Trivial Ndjekja. Nëse këto detyra janë thelbësore për ju, shikoni jashtë Apple, sepse nuk do t'i gjeni këtu. Por pas gati 3 vitesh duke përdorur një HomePod, dhe më shumë se dy me disa Amazon Echos në shtëpi (gjithnjë e më pak), zhgënjimi im me Alexa është shumë më i madh se me Siri, një çështje e zakonit.

Cilësi mahnitëse e zërit

Tani është koha të flasim për tingullin e HomePod mini, forcën e tij të madhe. Nëse nuk keni një altoparlant si HomePod ose të ngjashëm në shtëpi, do të habiteni nga tingulli. Nëse tashmë keni një HomePod dhe jeni mësuar me cilësinë e tij, padyshim që befasia do të jetë më e vogël, por edhe do të ketë. Për sa i vogël është, cilësia e zërit të saj është e shkëlqyeshme. Nuk është e krahasueshme me HomePod, madje as afër, por për energji, për nuanca, për bas ... kjo mini HomePod nuk do t'ju zhgënjejë. Edhe me vëllimin në 100%, të cilin vetë Siri ju këshillon kur pyesni, nuk ka shtrembërime, "pa peta" siç do të thoshte djali im. Sigurisht që në atë vëllim nuk do të jeni në gjendje të mbani, as fqinji juaj. Fuqia e këtij altoparlanti është e madhe, basi është i rëndësishëm dhe megjithëse nuk e vëreni se "bollëku i nuancave" të HomePod, ju arrini të dalloni mirë zërat, instrumentet ... megjithëse nuk duhet t'i harrojmë kurrë madhësia e tyre dhe kufizimet e tyre të dukshme.

Një bast i madh nga Apple

I njëjti Apple që heq karikuesin nga një iPhone me më shumë se 1000 € është i aftë të lëshojë një altoparlant të kësaj cilësie për vetëm 99 €, dhe të përfshijë ngarkuesin në kuti. Ato janë kontradiktat klasike me të cilat kjo kompani na ka mësuar dhe që tregojnë se bast që ka bërë me këtë mini HomePod është e madhe, duke e bërë atë një nga produktet me vlerën më të mirë për para në të gjithë katalogun e kompanisë, madje edhe të tregut mund të shkojmë aq larg sa të themi. Nëse jeni përdorues i iPhone, nëse doni të filloni me automatizimin e shtëpisë, ose nëse thjesht ju pëlqen cilësia e zërit në një altoparlant, ky mini HomePod është shumë i vështirë për t'i rezistuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.