Aplikimi Salud Responde, i qeverisë Andaluziane, na ndihmon të kontrollojmë nëse mund të kemi koronavirus

Përgjigjet shëndetësore - Koronavirus

Tani që koronavirusi na detyron të qëndrojmë në shtëpi mbi një bazë të detyrueshme sepse qeveria ka aktivizuar gjendjen e alarmit, duket se të qeshurat e shkaktuara nga ky rrezik i largët Ata nuk janë më rendi i ditës dhe numri i përdoruesve të shqetësuar nëse janë të infektuar apo janë tashmë të infektuar po rritet.

I vetmi informacion i vlefshëm është ai i siguruar nga Qeveria e Spanjës, megjithëse fillimisht ajo bëri thirrje për qetësi dhe tani ne jemi të mbyllur në shtëpitë tona. Qeveria nuk u vë në dispozicion përdoruesve një aplikacion, ose dështon në një faqe në internet, atë na tregoni nëse mund të infektohemi dhe se shërben për të shmangur ngopjen e linjave të emergjencës.

Përgjigjet shëndetësore - Koronavirus

Junta de Andalucía, vë në dispozicion për të gjithë Andaluzianët, aplikacionin Salud Responde, një aplikim me të cilin mund të kërkoni një takim te mjeku shpejt dhe të qetë, përveç që na ofron funksione të tjera në lidhje me shëndetin publik të Andaluzisë.

Por përveç kësaj, ajo ka shtuar një seksion të ri të quajtur Coronavirus, një seksion që na lejon të marrim informacione rreth virusit përveç kontrolloni nëse mund të infektohemi nga virusi, duke plotësuar një pyetësor të thjeshtë me simptomat që kemi:

Përgjigjet shëndetësore - Koronavirus

Reagimet ndaj të cilave duhet të përgjigjemi për të ditur nëse mund të infektohemi nga koronavirusi janë:

 • Ai ka ethe
 • Ethet termometrike
 • A keni kollë
 • Keni një ndjenjë të gulçimit
 • Ju keni vizituar një zonë rreziku në 14 ditët e fundit
 • Keni pasur kontakt me një pacient pozitiv të konfirmuar
 • Ju keni mukus në hundë
 • Ju keni dhimbje muskulore
 • Siklet e përgjithshme
 • Jetoni në një banesë ose të ngjashme
 • Ai vuan nga një sëmundje kronike e zemrës, mushkërive, veshkave ...
 • Janë shtatzënë

Pasi ta kemi plotësuar formularin dhe ta dërgojmë, do të duhet të presim të analizohet për të parë nëse mund të infektohemi, ne jemi potencialisht të prirur ose megjithëse simptomat që paraqesim individualisht nuk nënkuptojnë se jemi në rrezik. E vetmja kërkesë për të qenë në gjendje të përdorin aplikacionin është të kesh një kartë shëndetësore nga qeveria Andaluziane dhe është një metodë fantastike për të shmangur ngopjen e urgjencave mjekësore.

Përgjigjet shëndetësore (Lidhja e AppStore)
Shëndeti përgjigjetfalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.