Ata e çojnë Apple në gjykatë për zbulimin e ritmit të parregullt të Apple Watch

Zbulimi i parregullt i ritmit të Apple Watch ka qenë një nga funksionet që ka bërë më shumë tituj këtë vit 2019 falë lajmeve që janë shfaqur nga njerëzit për të cilët kjo karakteristikë mund të ketë "shpëtuar jetën e tyre". Tani lajmi është se një mjek nga Universiteti i Nju Jorkut ka sjellë Apple në gjyq për këtë funksion, duke siguruar që ajo shkel një patentë të regjistruar më parë nga ai.

La Zbulimi i parregullt i ritmit është i pranishëm në të gjithë Apple Watch nga Seria 1, dhe është një funksion i pavarur i EKG që përfshihet nga Seria 4. Përbëhet nga matje specifike që bëhen gjatë gjithë ditës, në pushim, të cilat përpiqen të kërkojnë ndryshime në ritmin tuaj të zemrës që mund të sugjerojnë që ju të mund të pësoni një Atrial Fibrilacioni. Kjo mënyrë zbulimi është ajo që, sipas Dr. Joseph Wiesel, shkel një patentë të regjistruar në vitin 2006, shumë kohë para se të ekzistonte Apple Watch dhe madje edhe iPhone. Bloomberg na jep detajet e kësaj ankese.

Wiesel pretendon se ai ishte ai që filloi hapat e parë në zbulimin e Prodhimit Atrial duke monitoruar shkallën e pulsit në intervale kohore të njëpasnjëshme. Pasi kontaktoi Apple për herë të parë në 2017, ai i dha asaj informacion të hollësishëm në lidhje me patentën dhe Apple ka refuzuar vazhdimisht të negociojë për të zgjidhur miqësisht këtë konflikt.

Kjo sigurisht nuk do të ndikojë aspak në funksionalitetin e Apple Watch dhe tipari do të mbetet aktiv. Apple ka përqendruar përpjekjet e Apple Watch në vitet e fundit në sigurimin e tij me më shumë funksione për monitorimin e aktivitetit fizik dhe shëndetit, dhe me fjalët e Tim Cook ky është vetëm fillimi. Do të shohim se çfarë na ofrojnë gjeneratat e reja të orës inteligjente të Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.