Apple Music prezanton listën për të ndihmuar njerëzit me çrregullime të të folurit

Lista e thënieve

Si rezultat i bashkëpunimeve të ndryshme midis Apple dhe kompanive diskografike, kompania me bazë në Cupertino ka prezantuar Saylists, një grup listash prodhimi të disponueshme në Apple Music, krijuar në bashkëpunim me Warner Music dhe që synojnë të ndihmoni të rinjtë me çrregullime të të folurit.

Për të krijuar një listë dëgjimi, janë përdorur algoritme që identifikojnë këngët që përsërisin tinguj që janë të vështira për t’u shqiptuar për ata me çrregullime të të folurit. Sipas BBC News1 në 12 fëmijë në MB vuan nga një formë e çrregullimit të të folurit.

Disa nga terapitë e përdorura nga mjekët për të ndihmuar të rinjtë me këto lloj çrregullimesh përfshijnë përsëritjen e tingujve si "ch", "s" dhe "z". 10 listat e dëgjimit që janë pjesë e Saylist, Ato janë të përbëra nga 173 këngë dhe mes tyre gjejmë Good As Hell nga Lizzo, Right Here, Right Now nga Fatboy Slim dhe Don't Start Now nga Dua Lipa.

10 listat e leximit të Saylist klasifikohen nga përsëritja e tingujve: "Ch", "d", "f", "g", "k", "l", "r", "s", "t" dhe "z". Megjithëse këto lista për luajtje përfshijnë vetëm këngë në anglisht, çdo përdorues që nuk është pajtimtar i këtij shërbimi mund të ketë qasje në to duke kërkuar Saylist dhe duke zgjedhur opsionin Playlists (vetëm në Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar).

Logopedistja Anna Biavati-Smith, e cila ka bashkëpunuar me Warnet Music në këtë projekt, thotë se Saylists janë një mënyrë e re argëtuese e të folurit që i lejon fëmijët të praktikoni tinguj pa u ndier i shtypur ose i mërzitur.

Shiko, ai CEO i Warner Music, Tony Harlow, shprehet se:

Ndihma për njerëzit që të shprehin veten është në thelbin e asaj që ne bëjmë dhe ne shpresojmë që duke krijuar një mjet të tillë tërheqës dhe të arritshëm terapeutik si listat e fjalëve, ne mund të ndihmojmë këdo me probleme të të folurit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.