Apple Patenta Sistemi i Zgjuar i Zgjuar i Patentave

AirPods Pro e kanë pozicionuar veten si një nga dhuratat më të mira këtë Krishtlindje. Sidoqoftë, Apple nuk e parashikoi që fluksi i përdoruesve që dëshironin kufjet e saj të fundit të ishte i tillë. Inovacioni dhe kërkimi për përmirësimin e produktit i bëjnë blerësit të dashurohen me pajisje të reja. Disa ditë më parë, mësuam se Cupertino kishte patentuar një sistem audio inteligjent i shtuar. Kjo teknologji do të synonte në simulimin e hapësirave të punës me njerëz totalisht të largët nga njëri-tjetri për të përmirësuar cilësinë e tyre.

A do ta shohim ndonjëherë këtë sistem inteligjent audio?

La patentë dhënë Apple nga Zyra e Patentave dhe Markave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është emëruar pas "Kufje Pro për Konferenca Pune Audio". Në patentë ne mund të shohim arsyen për të me anë të një shpjegimi të vogël. Rezulton se thirrjet për punë ndonjëherë kanë një numër të madh njerëzish dhe secili në një pjesë të botës. Sidoqoftë, shumë përdorues nuk i përdorin kamerat për të bërë thirrje video dhe, duke përdorur zërin, ndonjëherë është vështirë të dihet se kush po flet

Prandaj, një nga objektivat që Apple kishte me këtë patentë ishte të dinte se si të gjente kush po fliste hapësinorisht dhe në mënyrën e të folurit. Për këtë ata kanë propozuar një sistem inteligjent audio bazuar në analizën e inputit audio të të gjithë pjesëmarrësve. Për më tepër, ju mund të vendosni paraprakisht një vendndodhje, siç është një dhomë takimesh, dhe ta vendosni secilin person në vend. Në këtë mënyrë, kur një person flet, do të tingëllojë ndryshe në varësi të distancës që ai person ka nga ne dhe ku po shohim si pjesëmarrës.

El vendi ku bëhet thirrja Ato mund të përcaktohen bashkërisht dhe varësisht nga vendi i zgjedhur, ato do të kenë karakteristika të ndryshme. Të tilla si rebelimi në një kishë, hapësira e mbyllur e një salle konferencash, jehona në një zyrë të zbrazët, etj. Apple do të përdorë teknologjinë e disave kufje pro të analizojë situatën në të cilën ndodhet secili për të arritur një konsensus të të gjithë pjesëmarrësve automatikisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.