Apple patenton baterinë fleksibël për pajisjet e palosshme në të ardhmen

iPhone i palosshëm

Kur kam lexuar këtë lajm më është kujtuar një gjë. Në garën për të pushtuar hapësirën që amerikanët dhe rusët Dekada më parë, inxhinierët amerikanë krijuan një stilolaps me presion boje në mënyrë që astronautët të shkruanin pa gravitet. Rusët thjesht përdorën një laps dhe problemi u zgjidh.

Tani shohim që Apple ka patentuar një bateri fleksibël për të furnizuar pajisjet e palosshme në të ardhmen. Dhe unë mendoj: A nuk do të ishte e mjaftueshme për të dy bateri, një në secilën anë të pjesës së palosur? Sidoqoftë, ata do ta dinë.

Apple sapo ka regjistruar një patentë të re disi kurioze. Isshtë Patenta Amerikane Nr. 10.637.017 me titull «Struktura fleksibile e baterisë« Në të, shpjegohet se bateritë shpesh marrin një hapësirë ​​të konsiderueshme në një pajisje elektronike portative. Ndërsa pajisjet janë rritur gjithnjë e më shumë të uritura, duhet të kushtohen hapësira më të mëdha për të akomoduar hapësirën në dispozicion për bateritë.

Propozimet e ndryshme të Apple përqendrohen në punën me të dy bateritë dhe lidhjet midis tyre. Për shembull, qelizat fleksibile të baterisë ato mund të rrokullisen në cilindra diskrete dhe pastaj të shpërndahen përmes një substrate fleksibël, shpjegon dokumenti. Dhe shton: "Në varësi të intervalit midis cilindrave diskrete dhe diametrit të këtyre cilindrave, bateria që rezulton mund të përkulë në një bosht".

Pjesa më e madhe e detajeve të patentës metoda të ndryshme të montimit dhe shpërndarjes të qelizave të baterisë, si dhe shpjegimin se si të lehtësojmë streset që kjo shkakton në materialin e vetë baterisë.

E gjithë kjo nuk do të thotë që Apple do të nisë një tjetër IPhone ose iPad i palosshëm së shpejti Veryshtë shumë ekonomike të patentosh një ide. Të gjitha kompanitë patentojnë qindra prej tyre që shumë herë nuk bëhen realitet, por për shumë pak para, ato shërohen në shëndet dhe i patentojnë ato për të shmangur problemet e mundshme nëse një ditë prodhohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.