Apple ridizenjon kontrolluesin e lojërave video për iOS 15

Lojërat video në terminalet me ekranet me prekje janë jashtëzakonisht të komplikuara me marrjen e vështirë të një «feedback» natyral. Të gjithë jemi mësuar të luajmë me pullat e kontrollit, por gjërat ndryshojnë kur ato lojëra vijnë direkt në ekranin e celularëve tanë, ku ndër të tjera duart tona zënë një pjesë të ekranit.

Kjo është ajo që Apple ka analizuar kohët e fundit, ne imagjinojmë se Apple Arcade ka pasur shumë të bëjë me të. Tani Apple ka ridizenjuar kontrolluesin e lojërave video për iOS 15 dhe e ka bërë të disponueshme për zhvilluesit, A do të ketë kjo një ndikim të madh në katalogun e lojërave video iOS?

Ridizenjimi do të jetë siç mund ta shihni në kapjen e zonës së sipërme. Ne kemi një levë dopio virtuale në të majtë dhe të djathtë, ndërsa levë e djathtë do të përfshijë dy butona, "A" dhe "B" që do të na ndihmojnë të përfitojmë nga butonat e veprimit. Sidoqoftë, të paktën në këto imazhe të para, ende më duket se ndërfaqja e përdoruesit është akoma shumë pushtuese në ekran, ne lehtë humbasim 30% të përmbajtjes që shfaqet në total, e cila mbetet për momentin pengesa kryesore që zhvilluesit e lojërave video iOS dhe ato që janë transferuar nga platforma të tjera duhet të kapërcejnë.

Kjo do të varet thelbësisht nga zhvilluesit që kjo të arrijë lojërat iOS 15 dhe ato të Apple Arcade. Ne kujtojmë se ky "përmirësim" do të zbatohet gjithashtu në iPadOS 15, pasi baza e tij është e njëjtë me atë të iPhone. Në të njëjtën mënyrë, nuk duket se kjo do të përfaqësojë një revolucion të madh në mënyrën se si ne luajmë me iPhone-in tonë. Apple Arcade ende nuk ofron përmbajtje pasi që kemi pasur shtesat e fundit më shumë se dy muaj më parë, a po e braktis Apple platformën?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.