Apple bie në pozitën e pestë në tregun kinez për shkak të shitjeve më të ulëta

Përsëri në "Shkolla Fillore Universiteti i Komunikimit të Kinës"

Ndërsa kanë mbetur disa ditë që Apple të na tregojë të dhënat në lidhje me shitjet e pajisjeve dhe të ardhurat e marra prej tyre, kompania me bazë në Cupertino vazhdon të shohë sesi shitjet e pajisjeve të saj vazhdojnë të bien, veçanërisht në tregun kinez, ku kompania Aktualisht ka më shumë se 40 dyqane të hapura shtatë ditë në javë.

Sipas të dhënave më të fundit që janë publikuar në lidhje me shitjet e pajisjeve në tregun kinez, mund të shohim se si lShitjet e iPhone ranë në maj duke e vendosur kompaninë pas Huawei, Vivo, Oppo dhe Xiaomi. Këto të dhëna janë mbledhur nga botimi Bloomberg.

Në vitin e fundit, shitjet e Apple në vend kanë shkuar nga 12% në 10.8%. Huawei është bërë mbreti i tregut me një pjesë të tregut prej 17.3% ndërsa prodhuesi Oppo ka dyfishuar pjesën e tij të tregut në 11%. Katër shitjet kryesore të pajisjeve mobile në Kinë ePërbëhet nga katër prodhues vendas: Huawei, Vivo, Oppo dhe Xiaomi, të cilat së bashku përfaqësojnë 53% të të gjitha shitjeve të pajisjeve të bëra në vend.

Në konferencën e fundit në të cilën Apple prezantoi rezultatet financiare, kompania me bazë në Cupertino uli fitimet e saj në Kinë me 26%, ndërsa vendet e tjera aziatike rënia arrin 25% krahasuar me një vit më parë. Apple tha se kishte parë një reduktim të kanaleve të shpërndarjes pjesërisht për shkak të luhatjeve të monedhës dhe numrave të dobët të rritjes së vendit.

Në vitet e fundit, Kina nuk po rritet më si një dekadë më parë. Në fakt, rritja ekonomike duket se ka ngecur dhe kjo do të sjellë dëmin e saj në shitjet e iPhone, pasi kompania kishte vënë bast Kinën si një nga motorët e rritjes për kompaninë, motorë që gradualisht po mbarojnë karburant.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Luani dijo

    Ndoshta kinezët e kuptuan që nuk ia vlen të shpenzosh shumë para në një telefon që ofron të njëjtën përvojë përdoruesi si një tjetër nga Huawei ose Xiaomi dhe me gjysmën e çmimit. Apple, për ato që ofron në këtë kohë, nuk mund të pretendojë të marrë fitimet e bëra më parë, kur produkti i saj ishte unik, realiteti është se konkurrenca e ka tejkaluar atë.