Apple blen kompaninë e sensorëve të kamerës InVisage

Në dy vitet e fundit, kamerat e pajisjeve kanë kaluar nga përballja me një luftë për të parë se kush ofronte numrin më të madh të megapikselëve, në përpjekjen për të provuar se kush mund të ofron cilësi më të lartë të imazhit me një rezolucion midis 12 dhe 14 mpx. Në vitet e fundit, si Apple ashtu edhe Samsung përdorin 12 sensorë mpx, një trend që prodhuesit e tjerë kanë adoptuar.

Në përpjekje për të përmirësuar më tej cilësinë e sensorëve të përdorur në të dy iPhone dhe iPad, Apple ka blerë InVisage, një kompani që prodhon sensorë të imazhit për kamera, siç raportohet nga Image Sensors World. Sipas Imagen Sensors World disa nga punonjësit e InVisage tashmë janë duke punuar në Apple ndërsa disa janë në kërkim të punës.

Kjo kompani ka krijuar një arkitekturë inovative të sensorit të imazhit me një shtresë të dedikuar QuantumFilm për të maksimizuar aftësitë e zbulimit të dritës. Sensori i imazhit QuantumFilm bazohet në një klasë të re materialesh të dizajnuara për të thithur dritën. Njëri prej këtyre materialeve të rinj përbëhet nga pika kuantike, nanopjesëza që mund të shpërndahen për të formuar një rrjet pasi ato të sintetizohen. Fotografi gjatë natës në smartphone është akoma një nga pikat e dobëta të këtyre pajisjeve, sidoqoftë prodhuesit insistojnë të pohojnë se çdo vit ato përmirësohen ndjeshëm.

Ndjeshmëria ndaj dritës duke përdorur këtë material të ri së bashku me QuantumFilm veçon sensorin e imazhit InVisage përveç sensorëve tradicionalë të figurës CMOS. Sensorët konvencionalë bazohen në një shtresë fotosensitive të silikonit që gjithashtu përfshin qarqet e nevojshme për të lexuar prodhimin elektrik të fotoneve të zbuluara, si dhe pengesat që izolojnë secilin piksel për të shmangur ndërprerjen, pra ka më pak hapësirë ​​për zbulimin e dritës dhe më pak hapësirë ​​për ruajtjen elektrike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.