Apple blen ndarjen e modemëve të Intel për 1.000 miliard dollarë

Intel 5G

Ishte përfolur për muaj me radhë dhe lajmet për të ishin intensifikuar javët e fundit, por vetëm pak çaste më parë Apple konfirmoi një nga blerjet e saj më të mëdha deri më tani. Kompania Cupertino merr përsipër ndarjen e modemëve të Intel për 1000 miliard dollarë.

Blerja përfshin të gjitha patentat (rreth 17.000) dhe inxhinierët e ndarjes Intel (rreth 2.200) i cili do të bëhet pjesë e stafit të Apple për të punuar në kompaninë e re drejt modemëve të ardhshëm që do të përfshijnë iPhone në disa vjet. Çfarë do të thotë kjo blerje? Ne ju shpjegojmë më poshtë.

Pothuajse të gjithë janë të njohur me përballjen e Apple me Qualcomm, një prodhues që praktikisht monopolizon modemët për smartphone. Kjo përballje bëri që iPhone i këtij viti të ketë modem Intel, inferior në performancë se ata të Qualcomm sipas ekspertëve. Kjo luftë midis këtyre dy titanëve të teknologjisë përfundoi me një marrëveshje midis të dy kompanive që do të lejojë iPhone që të mbajnë modem 5G Qualcomm në të ardhmen e afërt, por Apple e mbajti shënim dhe nuk do të lejojë që kjo të ndodhë më.

Kompania ka studiuar se si të bëjë modemët e saj për një kohë të gjatë. Kjo do të nënkuptojë integrimin pa ndërprerje të harduerit dhe softuerit tuaj, zhvillimi i veçorive të reja që mund t'ju largojnë nga konkurrenca., dhe mbi të gjitha, nuk varet nga ndonjë prodhues dhe patentat e tyre. Por kjo nuk është një detyrë e lehtë, dhe ishte shumë kohë, kështu që Apple ka vendosur të marrë një shkurtore.

Blerja e Intel (ndarja e tij e modemëve për telefonat inteligjentë) do të thotë që papritmas të fitoni patenta dhe personel të kualifikuar që mund të ndihmojë për të përshpejtuar ndjeshëm procesin e dizajnimit të modemeve tuaja të reja që nuk do të mbërrijnë për disa vjet, disa vlerësojnë se jo para pesë. Ndërkohë mund të përdorni modemet Qualcomm. Sapo të veprojnë, ata do të kenë kontroll mbi përbërësit kryesorë të një smartphone: procesori, grafika, modemi dhe çipet wireless, dhe ata po punojnë për të hartuar bateritë dhe ekranet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.