Apple dëshiron të zvogëlojë komisionin prej 30% që merr nga shërbimet transmetuese të videove nga App Store

Apple TV

Sipas rezultateve të fundit financiare të kompanisë, shitjet e iPhone duket se kanë filluar të pushojnë së qeni drejtuesi kryesor i kompanisë, të paktën në dritën e rënies së shitjeve që ka përjetuar gjatë gjithë vitit. Djemtë Cupertino ata duan të përpiqen të kompensojnë atë ulje të shitjeve, duke rritur numrin e pajisjeve Apple TV që shet, së bashku me të gjitha shërbimet e shoqëruara me të, të tilla si shërbimet video streaming, thelbësore për këtë pajisje dhe pa të cilat, një pjesë e madhe e dobisë së saj do të humbet.

Sipas burimeve që lidhen me planet e ardhshme të Apple në lidhje me App Store, djemtë e Cupertino Ata planifikojnë të ulin përqindjen që marrin nga çdo abonim mujor, nga 30% aktual në 15%. Aktualisht në App Store mund të gjejmë tashmë disa aplikacione që kanë parë se si përqindja është ulur përgjysmë, pasi klienti të jetë pajtuar në shërbim për më shumë se një vit.

Disa ditë më parë, biseduam për një thashethem të ri që pretendonte se shërbimet e transmetimit të videos që ishin në përputhje me aplikacionin e ri televiziv, të cilin Apple prezantoi në fjalën e fundit më 27 tetor, do të ulnin shumën që ata paguan Apple për çdo pajtim, nga 30 % në 15%. Me sa duket dhe siç raportuam në atë kohë,  Netflix nuk ishte shumë i interesuar për këtë aplikacion, dhe siç e pamë në prezantimin e këtij aplikacioni, Netflix nuk u shfaq askund, ndërsa HBO dhe Hulu.

Por sigurisht, për të Apple nuk është aspak e interesuar të fillojë të hyjë në Netflix, i vetmi shërbim video në dispozicion në botë dhe me numrin më të madh të përdoruesve, prandaj i është dashur të "shpikë" një formulë të re për të kompensuar Netflix pa parë pluhurin duke u dashur të korrigjohet përsëri pasi të kishte marrë një vendim të gabuar dhe me të cilën ai kishte më shumë për të humbur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.