Apple debuton Security Answers me iOS 16.2

Azhurnimi i sigurisë

Shpallur në WWDC të fundit 2022, Përgjigjet e sigurisë nuk ishin shfaqur ende në pajisjet tona, deri më sot. Cilat janë ato dhe si janë instaluar?

Një përditësim i quajtur “iOS Security Response 16.2 (a)” u shfaq në iPhone tim sonte, diçka krejtësisht e papritur pasi instalova iOS 16.2 Beta të tretë dje. Poshtë emrit u shfaq një tekst që tregonte se bëhej fjalë për rregullimin e të metave të mëdha të sigurisë, kështu që kam vazhduar me përditësimin pa hezitim. Megjithatë, në këtë pikë duket qartë se ky përditësim nuk ishte gjë tjetër veçse një test i të ashtuquajturave "Përgjigje të Sigurisë". Cilat janë këto mini përditësime?

Reagimi i shpejtë i sigurisë ju lejon të shkarkoni automatikisht përditësime të rëndësishme të sigurisë në pajisjet tuaja pa pasur nevojë të prisni për përditësimet e sistemit operativ.

Kur Apple dëshiron të lëshojë përditësime për të rregulluar gabimet e sigurisë që kanë nevojë për rregullime të shpejta, nuk do të duhet të presë për të lëshuar një përditësim të plotë për pajisjen, por në vend të kësaj mund të lëshojë këto "Përgjigje të Sigurisë". Siç mund ta shihni në imazhin e kokës, kjo përgjigje nga sot mezi zë 96MB, bëni të qartë se ai përmban vetëm atë që është rreptësisht e nevojshme për të korrigjuar gabimin në fjalë dhe pak më tepër.

Përgjigjet e sigurisë janë konfiguruar si parazgjedhje që të instalohen automatikisht, megjithëse ne mund ta modifikojmë këtë sjellje nga Cilësimet> Të përgjithshme> Përditësimet e softuerit> Përditësimet automatike. Plus nëse dëshironi, ato mund të çinstalohen pasi të instalohen, për të cilin do të duhet të futni Settings> General> Information> version iOS. Këto Përgjigje të Shpejtë nuk përfshijnë një ndryshim versioni dhe do të jenë përditësime që do të përfshihen në përditësimin tjetër zyrtar që lëshon Apple, kështu që nëse nuk dëshironi ta instaloni atë si përgjigje të shpejtë, kur të përditësoni normalisht në versionin tjetër, do të përfshihet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.