Apple dhe IBM nisin aplikacionin e tyre të parë të përbashkët për sektorin e arsimit

Apple dhe IBM nisin aplikacionin e tyre të parë të përbashkët për sektorin e arsimit

Siç do të thoshte bisedor, aleanca e vulosur në vitin 2014 midis kompanive Apple dhe IBM (në kohë të tjera armiq besnikë) që synojnë forcimin dhe rritjen e pranisë së të dyve në fushën e biznesit, po shkon "nga forca në forcë dhe nën lundrimin e plotë" . Për më tepër, të dy partnerët vendosën të shikojnë drejt sektorit të arsimit, një parashikim që tashmë është bërë realitet.

Programi "MobileFirst for iOS" i zhvilluar në bashkëpunim nga Apple dhe IBM ka nisur tashmë më shumë se tridhjetë aplikime biznesi për sektorë të ndryshëm, por Tani është që të dy kanë sjellë qasjen e tyre në sektorin e arsimit në realitet me fillimin e aplikacionit të parë për këtë fushë: "IBM Watson Element".

Çfarë është Elementi IBM Watson?

"IBM Watson Element" është një i ri aplikim që synon stafin mësimdhënës që, megjithëse është i integruar brenda markës "MobileFirst for iOS", ka pak të bëjë me menaxhimin e biznesit. Isshtë aplikacioni i parë i nisur së bashku nga Apple dhe IBM pasi kanë konfirmuar aleancën e tyre rreth dy vjet e gjysmë më parë.

Elementi IBM Watson është aplikacioni i ri i dizenjuar për iPad-et e mësuesve. Përmes saj, mësuesit do të kenë qasje të shpejtë në një mori informacioni për studentët e tyre përtej të dhënave personale më themelore përfshirë "të dhënat mbi interesat, arritjet, performancën akademike, pjesëmarrjen, sjelljet dhe aktivitetet e të mësuarit".

IBM dhe Apple po fillojnë Watson Element për të ndihmuar mësuesit të kuptojnë më mirë aftësitë, preferencat dhe interesat e secilit student për të transformuar përvojat e personalizuara të të nxënit që janë unike për të gjithë[...]

IBM Watson Element u siguron mësuesve një pamje holistike të secilit student përmes një përvoje intuitive mobile argëtuese dhe të lehtë për ta përdorur që është një shtrirje e natyrshme e punës së tyre. Mësuesit mund të njohin studentët e tyre përtej performancës së tyre akademike, përfshirë informacionin mbi interesat personale dhe piketat e rëndësishme që studentët zgjedhin të ndajnë. Për shembull, mësuesit mund të fusin shënime kur caktohet një lojë futbolli e shumë pritur e një studenti [...]

Një aleancë e frytshme

Aleanca e nënshkruar midis Apple dhe IBM në 2014 shënoi partneritetin e tyre të parë të korporatës. Objektivi kryesor i marrëveshjes ishte që zgjerojnë praninë e të dy korporatave në hapësirën e biznesit. Për këtë, Apple do të kontribuonte me softuerin e saj si dhe pajisjet e saj (kryesisht iPhone dhe iPad) ndërsa IBM do të kontribuonte me përvojën e saj të shkëlqyeshme në analizën e të dhënave.

Apple dhe IBM

Të dy kompanitë krijuan "Së pari Mobile për iOS", një markë për zhvillimin e përbashkët të aplikacioneve të përqendruara në sektorë të ndryshëm ekonomikë (financa, ekonomia, shitjet, udhëtimet, mjekësia ...). Plani ishte zhvilloni 100 shërbime cloud dhe aplikacione biznesi. Më vonë, shoqata u zgjerua në shpërndarjen dhe mbështetjen e kompjuterëve Apple Mac nga IBM për kompani të tjera. Në fakt, vetë IBM është bërë kompania në botë me më shumë Mac pasi ua ofroi zyrtarisht punonjësve të saj në fund të vitit të kaluar.

IBM ka deklaruar se Apple për të promovuar aplikacionin e ri Watson Element si pjesë e ofertës së tij arsimore për shkollat.

Përpjekjet arsimore të Apple

Interesimi i Apple në fushën e arsimit është i njohur tashmë nga të gjithë. Gushtin e kaluar ai raportoi se pjesëmarrja e tij në programin ConnectED (i promovuar personalisht nga Barack Obama) tashmë kishte i lidhur në rrjet me më shumë se 32.000 studentë në të gjithë Shtetet e Bashkuarati Për atë, Apple ka marrë pjesë duke siguruar pajisje iPad, kompjutera Mac dhe mbështetje për 114 qendra arsimore të vendit që ndodhet në zona ekonomikisht të pamjaftueshme.

Gjithashtu në vetë dyqanet Apple ka filluar një program të quajtur "Mësuesit e Martë" përmes së cilës ofrohet ndihmë falas për mësuesit.

Përveç kësaj, marsin e kaluar Apple nisi aplikacionin Klasë, një lloj ndihmësi që lidh mësuesit dhe studentët në caktimin e detyrave të shtëpisë, organizimin e klasave, shpërndarjen e materialeve arsimore ...

Padyshim, nga Spanja ne jemi shumë ziliqar për këto përparime, por kush e di! Ndoshta një ditë do të shohim diçka të ngjashme në klasat tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.