Apple do të lejojë dyqane të tjera aplikacionesh dhe do të hapë më shumë iOS

App Store

Apple po përgatit ndryshime të rëndësishme për iOS, duke hapur sistemin e saj shumë më tepër dhe madje duke lejuar instalimin e dyqaneve të aplikacioneve të ndryshme nga App Store.

Bashkimi Evropian ka qenë një dhimbje koke e vërtetë për Apple kohët e fundit. Nëse iPhone do të duhet më në fund pranoni USB-C, duke hequr lidhësin Lightning, ndryshimet nuk do të arrijnë vetëm harduerin, por iOS do të duhet të hapet shumë më tepër. Dhe një nga dyert që do të duhet të hapet është ajo e dyqanit të aplikacioneve.

Siç ka publikuar Bloomberg, Apple tashmë po punon për lejimin e dyqaneve të tjera të aplikacioneve në iPhone dhe iPad. Bashkimi Evropian po i shtyn fort ata nga Cupertino dhe përpara se të arrijnë sanksionet e mundshme, Apple dëshiron të ndërmarrë hapin e parë. Kjo do të thotë se Apple nuk do të kishte më kontroll se çfarë është e instaluar dhe çfarë jo në një iPhone ose iPad, me avantazhet dhe disavantazhet që do të thotë kjo. Kompanitë e mëdha zhvilluesish si Epic do t'i përmbushin dëshirat e tyre me këtë vendim, pasi nuk do t'u kërkohet të kalojnë tarifën prej 30% që Apple vendos për të qenë në dyqanin e saj.

Jo vetëm që do të lejohen dyqanet e tjera, por qasja do t'u jepet disa API-ve private që për momentin vetëm Apple mund t'i përdorë për shërbimet e veta, për shembull NFC. Bashkimi Evropian po heton një abuzim të mundshëm për parandalim aplikacione ose shërbime të tjera mund të përdorin sistemin e pagesave të iPhone duke na lejuar aksesin në NFC për këtë qëllim. nëse hapet për operatorë të tjerë, mund të përdorni Google Pay me iPhone tuaj, për shembull.

Sipas Bloomberg, këto ndryshime synohen të zbatohen në Evropë, dhe ka dyshime nëse do të arrinin në rajone të tjera, madje edhe në Shtetet e Bashkuara, ku Apple nuk ka aq shumë probleme me organet rregullatore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.