Apple do të ndërtojë dy nga turbinat e erës më të mëdha në botë për serverat e saj danezë

Turbinë me erë

Apprecshtë vlerësuar padurimi që ata kanë në Cupertino për të bërë Apple është një shembull i një kompanie të qëndrueshme dhe të ndërgjegjshme për mjedisin. Ose në zinxhirin e tyre të furnizimit, ose duke i detyruar furnitorët e tyre të respektojnë standardet e tyre të qëndrueshmërisë.

Sot mësuam se ai do të ndërtojë dy nga mullinjtë e erës më të madh në botë në të Danimarkë, për të furnizuar tepricat në qendrën e serverit evropian të vendosur në atë vend. Bravo per Apple.

Apple sot njoftoi përmes një lirim shtyp, i cili do të ndërtojë dy nga turbinat e erës më të mëdha tokësore në botë pranë Esbjergut në Danimarkë, në një zgjerim të investimeve të saj në energjinë e rinovueshme.

turbinat e reja 200 metra të larta do të prodhojnë 62 gigavat orë energji çdo vit, e mjaftueshme për të furnizuar pothuajse 20.000 shtëpi. Ky vendosje do të shërbejë si një vend provë për turbinat më të fuqishme të erës në det të hapur që mund të ndërtohen në të ardhmen e afërt.

Energjia e prodhuar nga këto dy fabrika do të furnizojë qendrën e të dhënave të Apple në Viborg. E gjithë energjia e tepërt do të shkojë në rrjetin elektrik danez. Apple Server Center i Viborg mbështet App Store, Apple Music, iMessage, Siri dhe shërbime të tjera në Evropë. Apple tashmë ka ndërtuar një nga panelet diellorë më të mëdhenj në Skandinavi për të furnizuar një qendër të tillë të dhënash.

Disa jave me pare shpjeguam el plani i ndërmarrjes të ndalojë përdorimin e karbonit e gjithë linja e prodhimit dhe furnizimit. Investimi i ri në turbinat e erës në tokë pritet të ndihmojë kompaninë të arrijë qëllimin e saj për ndikimin zero të klimës neto në dekadën e ardhshme dhe të ndihmojë përpjekjen e Apple për të kaluar të gjithë furnizuesit e saj evropianë në energjinë e rinovueshme.

Apple imponon idenë e saj të qëndrueshmërisë tek furnitorët e saj

Thuhet se, furnizuesit evropianë të Apple Henkel dhe tesa SE, Materiale Inxhinierike DSM, STMicroelectronics dhe Solvay po punojnë për zgjidhje të energjisë së pastër për të përmbushur angazhimin e Apple. Furnizuesi gjerman i Apple VARTA është zotuar këtë javë për të drejtuar të gjithë prodhimin e Apple me 100% energji të rinovueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.