Apple do të paguajë 113 milion për të ngadalësuar iPhone me bateri të degraduara

Mungesa e komunikimit në një kompani mund të jetë problem për klientët e saj. Një shembull i mungesës së komunikimit nga Apple në vitet e fundit, ne e gjejmë atë në polemikat që u hodhën dy vjet më parë në të cilën u tregua si sistemi ishte përgjegjës për ngadalësimin e funksionimit të iPhone kur bateria duhej të zëvendësohej.

Apple e prezantoi këtë veçori në një nga versionet më të fundit të iOS 10 pa i thënë askujt, por iu desh ta pranonte atë kur disa studime e konfirmuan atë procesori ngadalësoi shpejtësinë e tij të përpunimit. Siç u tha nga Apple, ajo mori këtë masë për të parandaluar që pajisjet të fikeshin papritur kur bateria u degradua.

Siç ndodh shpesh në Shtetet e Bashkuara, proceset gjyqësore kundër Apple u bënë të zakonshme, si bashkërisht, ashtu edhe në mënyrë të pavarur. Në përpjekje për të zgjidhur këtë çështje, Apple ka arritur një marrëveshje jashtë gjyqësore për paguaj 113 milion dollarë si kompensim (MacRumors), pasi shumë përdorues u detyruan të rinovojnë iPhone-in e tyre të vjetër duke mos ditur masën e zbatuar nga Apple.

Programi i zëvendësimit të baterive prej 29 euro që Apple krijoi kur u hap lajmi nuk ishte i mjaftueshëm. Ndërsa është e vërtetë që Apple mund të prezantojë masa për të përmirësuar performancën dhe besueshmërinë në sistemet e saj operative, problemi është se NUK i informoi përdoruesit e saj në çdo kohë.

Falë polemikave të gjeneruara nga kjo masë, sot kemi një sistem në iOS që na lejon matni konsumin e baterisë së iPhone tonë në çdo kohë nga aplikacionet, gjë që na lejon të dimë në çdo kohë nëse një aplikacion nuk po funksionon siç duhet.

Kjo është procesi i dytë gjyqësor me të cilin Apple është përballur që nga viti 2017 kur u zbulua polemikat. E para, e detyroi Apple që të paguajë 500 milion si kompensim për një proces gjyqësor të një klase.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.