Çfarë do të na zbulojë Apple në veprimtarinë e saj "Përshëndetje përsëri" më 27 tetor?

sfondet kryesore

Pas disa javësh, më shumë muajsh, thashethemesh dhe spekulimesh të vazhdueshme, më në fund e dimë me siguri se lajmet që Apple kishte përgatitur për vitin 2016 nuk kanë marrë fund sepse, siç theksuan të gjitha thashethemet, saktësisht në një javë Ne do të marrim pjesë me pritje një Keynote i ri.

Dje pasdite Apple dërgoi ftesat për ngjarjen "Përshëndetje përsëri" që do të zhvillohet në E enjte, 27 tetor nga ora 19:00 pasdite në kohën gadishullore Spanjolle nga selia që kompania zotëron në qytetin e Cupertino, California. Në këtë pikë, askush nuk dyshon se kjo kryesore do të përqendrohet në kompjuterët Mac, megjithatë, çfarë saktësisht mund të na paraqesë kompania e mollëve të kafshuara?

Një nga ngjarjet më të parashikuara të Apple

Nëse shohim pak mbrapa mund të shohim se si, me përjashtimin e vetëm të MacBook Retina 12 inç, të gjithë laptopët dhe desktopët e Apple janë duke pritur për një azhurnim. Por përveç këtyre azhurnimeve, ne gjithashtu mund të vëzhgojmë një lëvizje interesante që do të shënojë të ardhmen e menjëhershme të familjes së madhe Mac.

MacBook Pro i ri

Nëse Apple nuk po mban një ACE në mëngë, diçka që nuk mund ta ndalojmë kurrë ta konsiderojmë, ylli i padiskutueshëm i fjalës kryesore "Përshëndetje përsëri" do të jetë MacBook Pro. Për herë të parë në vite, Laptopi më profesional i Apple mund të pësojë një ndryshim gati absoluta.

Bazuar në thashethemet dhe rrjedhjet që qarkullojnë prej muajsh tani, MacBook Pro i ri do të sjellë një trup alumini që do të jetë pak më e hollë dhe e lehtë sesa modelet aktuale. Faji i kësaj do të ishte futja e një tastierë e re e sheshtë stili i gjetur në MacBook Retina 12 inç.

Me sa duket, madhësitë e ekranit do të mbeten siç ekzistojnë tani, por risia më e dukshme do të jetë futja e një shiriti ose Paneli i prekjes OLED i cili do të zëvendësojë të gjithë rreshtin e sipërm të tastierës aktuale. Ky panel do të veprojë në një mënyrë të ngjashme me mënyrën se si vepron shiriti i menusë në tryezë, në atë që do t'i ofrojë përdoruesve funksione të ndryshme bazuar në aplikacionin që po ekzekutohet aktualisht. Për më tepër, ka shumë të ngjarë që Touch ID nga kërcimi te MacBook Pro, i integruar në butonin ndezje / fikje, kështu që do të shërbente gjithashtu për të verifikuar identitetin e përdoruesit kur ndizni kompjuterin.

makbook-pro

Pjesa tjetër e lajmeve do të gjendet në seksionin e lidhjes. MacBook Pro do t’i thotë lamtumirë lidhësit MagSafe që ekziston prej kaq shumë vitesh; do të zëvendësohet nga USB Lloji C, deri në një numër prej katër, ndërsa pjesa tjetër e USB 3.0, HDMI dhe madje edhe foleja e kartës SD zhduken, diçka që adhuruesit e fotografisë nuk do ta pëlqejnë aspak, nëse konfirmohet. Lidhësi i foleve të kufjeve do të mbetet.

Brenda saj, prezantimi i përpunuesit e rinj Skylake dhe në përgjithësi, performancë dhe fuqi më e lartë.

Lidhur me përfundimin, ne ende pyesim veten nëse Apple do të ofrojë gjithashtu MacBook Pro në të njëjtën gamë ngjyrash si MacBook 12.

MacBook Air

Megjithëse protagonisti kryesor është MacBook Pro, ne gjithashtu mund të marrim pjesë në një rinovim të rrezes Air. Thashethemet e fundit flasin vetëm për modelin 13,3 inç që do të miratojë gjithashtu lidhësin USB-C. Ne ndoshta do të shohim edhe përmirësime të brendshme por pak tjetër. Gjëja interesante është të dish po për modelin 11,6 inç. Të zhdukur nga thashethemet, tashmë ka nga ata që zhduken nga katalogu i Apple në favor të MacBook Retina, megjithatë, kjo ngre një pyetje të madhe: a do të ulë kompania çmimin e MacBook 12 or apo do të mbajë 13 XNUMX Air si një hyrje modeli?

Pjesa tjetër e gamës së Mac

Sa i përket iMac dhe Mac Pro, azhurnime priten gjithashtu, edhe pse të vogla, kryesisht nga brenda, mbase edhe me procesorë dhe karta grafikë të rinj me performancë dhe fuqi më të lartë, si dhe miratimin e mundshëm të lidhësit USB-C. Dhe për shkak të azhurnimit të pranverës së kaluar, nuk e di se 12 ″ MacBook përjetoni asnjë rinovim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paco Perez dijo

  Dhe çfarë lidhje me kufjet AirPods "të disponueshme në fund të tetorit"?
  A nuk do të reklamohen tashmë për shitje?

  1.    Jose Alfocea dijo

   Pershendetje Paco. Faleminderit shumë që na lexuat dhe posaçërisht për pjesëmarrjen në Actualidad iPhone. Possibleshtë e mundur që ata të thonë datën e disponueshmërisë (do të guxoja të parashikoja të njëjtën të enjte ose të premte), ose që thjesht ta gjejmë papritmas në internet, siç ka ndodhur me Apple Watch Nike +. Në çdo rast, AirPods nuk janë një risi e ngjarjes tjetër të Apple, ato u prezantuan tashmë më 7 shtator.